GALATASARAYLI DOĞUM GÜNÜ PASTASI

Geçtiğimiz çarşamba günü Kadir Mert’in yaşgünüydü. Kadir Mert yaşgünü hazırlıklarını bir sene önceki yaşgününün hemen ertesi günü yapmaya başlar. Hediye olarak istediklerini sayar durur, büyüklerine istediği hediyeleri sipariş verir,  yaş günü partim diye belirlediği eğlenceye kimleri davet edeceğini kimleri etmeyeceğini planlar ve devamlı kaç gün kaldı doğum günüme diye sorular sorar. O kadar erken başlar ki sormaya cevabımız çoğu zaman 330 gün veya 250 gün gibi tahmini cevaplar olur, Yİne de pes etmez sorar durur. Çarşamba günü gündüz okulda akşam da evde aile arasında kutladık Kadir Mert’in yaşgününü. Yaşgünü pastasını günler öncesinden galatasaraylı olsun diye belirttiği için kendim hazırlamayı tercih ettim.

Babalar günü pastası , spidermanli pasta ve sünger bob pastasında yaptığımız gibi dikdörtgen kalip kullandım. Pandispanyayı pişirip iki kata ayırdım. Altta kalan keki şekerli sütle ıslatıp dr. oetkerin pasta kremasından bir miktar sürdüm. Muz ve dövülmüş fıstık koydum. Üst katı kapatıp sütle ıslattıktan sonra üste ve kenarlara krema sürdüm ve sarı renkli şeker hamurumu ince açarak üzerini kapladım. Kenarları için kırmızı şeker hamurundan şeritlerhazırlayıp pasta kreması sürerek yapıştırdım.

Kırmızı şeker hamurundan kalıpla üç tane yıldız şekli hazırlayıp hafif krema sürerek pastanın üzerine yapıştırdım. Fırın kağıdından bir külah yapıp içine pasta kreması doldurdum, futbol sahasının çizgilerini ve pasta üzerindeki yazıları bu külahtan sıktığım krema ile yaptım.

Sıra geldi futbol takımını yerleştirmeye. Futbol takımını pasta malzemeleri aldığım yerden satın almıştım Pastanın üzerinde çok yer kaplayacağını düşündüğüm için 6 futbolcudan sadece ikisini, hakemi ve kalecileri yerleştirebildim. Hatta yer daralmasın diye kalecileri bile kalenin tam içine koymak zorunda kaldım ki bu da espri konusu oldu 🙂

Futbol topu şeklindeki mumları sahanın ortasına yerleştirip yaktık,

Başta Kadir Mert, Ağbisi ve kuzenleri olmak üzere pastayı herkes çok beğendi. Canım oğlum sen iste yeter ben sana daha ne pastalar yaparım.