SPIDERMAN’Lİ PASTA

şeker hamurundan örümcek adamYaklaşık 6 aydır tek derdi küçük oğlumun yaşgünü . Ne zaman olacak, kaç gün kaldı, daha ne kadar var. Zaman kavramı da daha yeni yeni oturduğundan, Temmuz doğumlu olan büyük oğluma seninkine daha 7 ay var ama kardeşinin 20 gün kaldı dediğimde isyan etti bir anda neden ağbiminki 7 benimki 20 diye:)) Neyseki bu günlere geldik, son on günümüz plan program yapmakla geçti. Bir de siparişi var ki doğum günü pastası spidermanli olacakmış,

çocuk doğum günü kutlama

Doğum günü aslında pazartesi olduğu halde haftasonuna denk gelsin diye ilk kutlamayı cuma akşamı aile arasında yaptık. Başta kuzenleri olmak üzere bütün aile büyüklerinin birarada olduğu çok keyifli bir yaşgünü kutlaması oldu. Cumartesi akşamı ise çok sevdiği arkadaşlarını aileleriyle birlikte çağırdık. Bebekliklerinden beri arkadaş oldukları için birbirlerini çok sever ve iyi anlaşırlar. O gece de hal ve tavırlarıyla çocuklarımız büyümüş dedirttiler bize , işte geleceğin büyükleri..

çocuklar doğum günü partisi

Gelelim spidermanli pastamıza,..hem cuma hem de cumartesi için iki pasta yaptım.

Dikdörtgen şeklindeki kalıba pandispanya hamurunu döküp pişirdim. Soğuduktan sonra iki kata ayırdım. Alt katı şekerli sütle ıslattıktan sonra bol pasta kreması sürüp muz ve dövülmüş fıstıkla süsledim. İkinci katını üzerine kapatıp yine bol krema sürdüm. diğer taraftan elimde yoğurup şekillendirdiğim şeker hamurunun bir kısmını  oklavayla açıp pastanın üzerini kapladım. Bir parça şeker hamurunu kırmızı gıda boyasıyla karıştırıp oklavayla açtım. Daha önceden bir kartona çizdiğim spiderman yüzünü üzerine koyup bıçakla kestikten sonra çok az krema sürerek şeker hamuruyla kapladığım pastanın üzerine yapıştırdım.  Yağlı kağıttan bir külah hazırlayıp içine krema doldurdum ve spiderman in yüzünün çizgilerini oluşturdum. Başta benim oğlum olmak üzere bütün çocuklar tarafından çok beğenildi.

Bir de tavsiye ederim mümkünse “sihirli mumlar ” diye satılan kendiliğinden tekrar tekrar yanan mumlardan alıp koyun pastanın üzerine. Tekrar yandıkça hem çocuklar çok eğlendi hem de biz büyükler defalarca mum yakma derdinden kurtulmuş olduk.  Tabi mumların işi bittikten sonra da tamamen söndüğünden emin olarak kaldırmaya dikkat etmek gerek.

şeker hamurundan spiderman