SÜNGER BOB’LU PASTA İLE NİCE YILLARA

Doğumgünü pastasını anlatmak için başladığım yazıda kızıma teşekkürlerimi eklerken buldum kendimi. Buyrun önce teşekkür, sonra Sünger Bob’lu doğumgünü pastamız.

“11 Şubat 2004′ te aramıza katılmanla renklenen ve daha fazla anlam kazanan hayatımız için sana teşekkür ederiz, sevgili kızım.

Saat 8 de planladığımız sezaryan saatine aldırmayarak, “kendi doğum saatimi ben kendim seçerim” dercesine, gece başlayan normal doğum sancılarının ardından, 5:20 de, günün ilk ışıklarıyla senle buluştuğumuz andan itibaren, seni kendi kararlarını veren birey olarak görmemizi sağladın. Şimdi “gündüz kurallarını ben koyarım” lafların doğumundan belliydi, canım.

Bakalım büyüdüğün zaman dahi ya da deli burcu denilen kova burcunun hangi grubuna dahil olacaksın?

Şakası bir yana , biz seni çok seveceğiz!”

Bugün yine, gelenek haline getirdiğimiz üzere, en az 2 farklı gazete alınıp, arşivimize eklenecek. Doğumgünü tarihlileri okuduğumuzdan ayrı alıp, hiç bozmadan kaldırıyoruz. Gerçi Hürriyet’in de böyle bir hediye alternatifi var.

doğum günü kutlaması

Şimdi gelelim Sünger Bob’lu doğumgünü pastamıza. Fulya’nın Spiderman’li pastasından cesaret alıp yaptım. Bu yaptığım ilk doğumgünü pastası. Nasıl mı?

1 adet büyük dikdörtgen ve kalp şeklindeki daha küçük bir kalıba pandispanya hamurunu döküp pişirdim. Soğuduktan sonra iki kata ayırdım. Alt katı sulandırılmış bögürtlen reçeli ile ıslatıp karamel ve dövülmüş fıstıkla süsledim. Sünger Bob’un şekline uygun olarak dikdörtgen pandispanyanın kenarlarından çıkardığım üçgenler ve küçük kapli kalıptaki pandispanya ile   bacağını ve ayakkabısını oluşturdum.

İkinci katını üzerine kapatıp üzerine krem şanti sürdüm. Diğer taraftan elimde yoğurup sarı gıda boyasıyla renklendirdiğim şeker hamurunu oklavayla açıp pastanın tamamını kapladım. Kemer ve ayakkabılar için kakao ile renklendirdiğim , kravat ve ağız kenarı içinde kırmızı gıda boyası ile renklendirdiğim şeker hamurunu yine oklavayla açarak şekillendirip, çok az krema sürerek pastanın üzerine yapıştırdım.