SÜTLÜ ÇAY

Sütlü Çay denediniz mi hiç?

Çaysız yapamayan biriyim, sabah illa da çay içmem lazım. Öğleden sonra ve akşamları da ihmal etmiyorum tabi. Geçenlerde çaya doyup sıkıldığım bir gün değişiklik olsun diye sütlü çay günlerime yeni döndüm.

Yeni bir tad değil benim için, çocukluğumu hatırlattı. Annem sabah kahvaltısında, çay istediğimizde bize sütlü çay verirdi. Kardeşlerimi bilmem ama ben severdim sütlü çayı. Aynı kahvaltı masasının görüntüsü geliyor gözlerimin önüne ve garip bir şekilde ana kucağıma geri dönüyorum. Ratatouille yi seyredenler ; filmin sonunda tamamen ön yargılı olarak restorana gelen gurmenin yediği yemekle çocukluğuna geri döndüğü sahneyi hatırlarlar(Bizim evde cd si severek hala izleniyor ) , bu geri dönüş sayesinde Ratatouille yemeği tam not almıştı.

İşte benimki de o hikaye, tadından çok sanırım beni çocukluğuma döndürdüğü için taktım gecenin ilerleyen saatlerinde sütlü çay içmeye.

Bize yabancı olan bu tad aslında ingilizlerin ve ingiliz etkisi olan ülkelerin çok sevdiği bir içecek. Pakistan dönüşü THY’de yanımda oturan pakistanlı’nın çayın yanında yana yakıla süt aramasını Karaçi-Pakistan yazısında anlatmıştım. Kazara ona “biz sütsüz içeriz, ama isteyebilirsin” dedim, aman Allahım 5 saat boyunca dinlemek zorunda kaldım sonrasında. Oysa yolculuklarda hiç dayanamam yanımdaki geveze insanlara. Kitap okumak ve hayal kurmayı severim, tabi dost ve arkadaşlarla yapılan yolculukları bunun dışında tutuyorum. Oralara düşerse bizim çayımız için ” without milk” (sütsüz) demeyi unutmayın.

Var mı sizin de anılarınıza döndürdüğü için sevdiğiniz tadlar?

Bir mim de bizden olsun. Anne ve Çocuk, Periliköşk, Cincinsfikirli mimlendiniz , arkadaşlar.

Not:Fotoğraf alıntıdır.

8 thoughts on “SÜTLÜ ÇAY

 1. Nedendir bilmem sütten oldum olası hiç hoşlanmadım. Kokusuna bile tahammül edemem. Sıkı bir kahve tiryakisiyimdir kahveme asla süt karıştırmam:)
  Süt ürünleriyle barışığım ama:)

 2. ben de bayılırım sütlü çaya. hele bi de kaynatırken içine hint usulu taze zencefil, kişniş, çubuk tarçın, anason falan katılmışsa… ne yapardım bi zamanlar. iyi ki hatırlattınız. tekrar yapmaya başlayayım.

 3. Ben çayı asla içemem.Sabah kahvaltısında bile çay içen bir insan değilimdir.Çocukluğumda bile çay içtiğimi hatırlamam.Midemi rahatsız eder hep.Ama bu huy ne zaman nasıl başladı hatırlamıyorum.Üniversitedeyken ev arkadaşım sıkı bir çay tiryakisiydi,evde devamlı çay demlenirdi ama alışamadım.Şimdi hala içemem.Sütlü çayı da denemedim.Ama ben de nescafe’ye bayılırım.Her gün 2 bardak sade nescafe içmeye baylırım.Ama çok güzel çay demlerim…Bir gün younuz Ankara’lara düşerse çay içmeye mutlaka beklerim…
  Büşra& Ada

 4. Sütü zaten çok seviyorum ben. Ama genelde (daha çok demli çay içiyorum) aşka gelirsem eğer bir iki damla da süt…
  😉

 5. Sütlü çay güzel oluyor. Açık değil biraz demli olacak, süt ise sadece bir-iki damla. Bambaşka bir lezzet. Çay nasıl içilir bunun tadını en iyi ingilizler çıkarıyor. Zaten onun için dünyada en çok çay içen millet onlar.
  Anıma gelince: Ahududu kokusu çocukluğumda Almanyadan izine gelen dayım ve kızlarının getirdiği ahududu içeçeğini hatırlatır. O kokuyu ilk o gün almıştım. Ahududu kokusu beni her seferinde o güne götürür. Hatta o günkü yemek masası, mutfak aynen gözümde canlanır.
  Bir de kırmızı mercimek çorbasının kokusu:
  Belki 3 – 4 yaşlarındaydım. amcamların Tarlabaşında oturduğu apartmana annemle her gidişte merdivenleri çıkarken o kokuyu hissederdim. Şimdi kırmızı mercimek çorbası kokusu bana o merdivenleri hatırlatır:)

 6. sütlü çay hadi normalde ben çocukken margarinli içerdim içine yarım kaşık margarin ıyhh annem azarlardı hep :))

 7. ya hem çay hemde süt olmazsa olmazım diyosanız bence denemelisiniz 2 si de benim için çok kötü ama ben sütlüçayı çok severim tabi bu kişinin görüşüne bağlı ama ben tavsiye ediyorum

  — iki tadı sevmeyip birleşimi sevmeniz ne güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir