SÜNGER KUKLALAR

Her hafta cuma günleri Kadir Mert’in okuldan gelen Aile Katılım Çalışmaları’na alıştık artık. Bu defa ne yapacağız bakalım diye ödevi heyecanla okur, pazara kadar malzemeleri hazırlar ve pazar günü anne oğul oturur ödevimizi yaparız. Bu hafta gelen ödevde bir farklılık vardı ki, veli kendi sectiği bir gün ve saatte okulda bütün öğrencilerle birlikte istediği paylaşımı yapacak. İster masal oku, ister kukla oynat, istersen meslek tanıtımı yap. vs gibi bir sürü seçenek arasından benim tercihim “çocuklarla birlikte faaliyet yapmak” oldu. Onların sevebileceğini düşünerek süngerden kuklalar yaptırmaya karar verdim.

Çocukların her biri için farklı renklerde süngerler aldım. Kulaklarını ve boynunu oluşturabilmek için renkli minik lastik tokalardan götürdüm. Gözleri için yapıştırılan kedi gözlerinden ve boyunlarına bağlamak için de renkli kurdelalar hazırladım.

Sınıfa girip selamlaştıktan sonra elimdeki malzemeleri onlara dağıttım. Her biri ilgiyle ve merakla süngerlerini seçtiler. Kızlar genelde pembe erkekler de (sünger Bob’ dan) dolayı sarı sünger tercih ettiler. Benim oğlum da süngerini sarılardan seçti. Minik lastik tokalardan kullanarak kulaklarını ve boyunlarını oluşturduk. Ben daha çocuklara bu aşamada yardımcı olmaya çalışırken bir çoğu gözleri kendileri yapıştırdılar. Keçeli kalem le kirpik, ağız, burun gibi detayları kendileri çizdiler. Kuklaların boyunlarını, kızlara fiyonk, erkeklere kravat şeklinde bağlayarak kurdela ile süsledik.

anasınıfı faaliyetlerisüngerden kuklalar

Faaliyet sonrası yemek saatleriydi. Hepsi kuklasını bir masanın üzerine yanyana dizdi ve bana fotoğraf çekme şansı tanıdılar.

anasınıfı faaliyetleri

Bir prenses bana kuklasıyla pozlar bile verdi. İçlerinden bir kaçının beni birlikte yemek yemeğe davet etmesi çok hoştu:)

süngerden kuklalar

Sarı olan benim oğlumun yaptığı kukla. Tüm çocuklar bu faaliyeti çok sevdiler. Biz de onlar için bir de sünger bob yaptık ki yakın zamanda onu da burada yayınlamak üzere..

23 thoughts on “SÜNGER KUKLALAR

 1. çok üzel bir çalışma olmuş…çocukla çocuğa yakışır bir çalışma…öğretmenlik sana yakışıyor arkadaşım.

 2. Vay be! Bu pratik zekana hayranım 🙂 Ne kadar kolay ama eğlenceli bir faaliyet. Ben de hemen kızımla evde bir (belki de birkaç) sünger kukla yapma işine girişeceğim hafta sonu. Fikir için teşekkürler.

 3. KÜÇÜKKEN BENDE BUNUN KEDİSİNİ YAPMIŞTIM SARI SÜNGERE 🙂
  KULAKLARINI BIRAZ DAHA ALTTAN BAGLAYIP SIVRI KULAKLAR ELDE ETMISTIK VE YUZUNU SADECE KECE KALEMLERIYLE BOYAMISTIM..COK GUZEL BIR CALISMA, HATIRLAMAK IYI OLDU BENDE YAPAYIM KIZIMLA..

  TESEKKURLER..

 4. ilk defa böyle bişey gördüm aa nekadar da hoşmuş..tam süngerbob bunlar:)çucukların eline sağlık sevgilerimle:)

 5. babam işyerinden bol bol sünger getirirdi böyle karton gibi suya sokunca kocaman olurdu dokusuda sünger Bob’a benzerdi bizde onlarla yapardık kedi değilde bizimkiler ayı olurdu kocaman şişman :))

 6. Benim kiz bayildi bunlara. Elinize saglik. Cok sirinler.

 7. merhaba, cocuk ıstısmarı ıle ılgılı bır mım var ben blogumda yer verdım ve sızınde bu konuda hassasıyet gosterecegınızı dusunerek sızede pasladım..

  sevgıler..

 8. Çocuklarla birlikte böyle etkinliklerde bulunmak terapi gibi oluyor insana.
  Kimi zaman sanki onunla öğreniyormuşsun gibi hissediyorsun. Onun gözleriyle , onun yaratıcılığı ile , onun hayal gücü, onun şaşkınlığı ile hissediyorsun ve yaşıyorsun bazı anları ve bunu başarabiliyorsan eğer bu hazza paha biçilemiyor.
  Şanslı ve özel insanlarsınız.
  Yaptıklarınızı ve paylaşımlarınızı her gördüğümde aynı şeyleri hissediyor ve düşünüyorum sizin için…
  Ellerinize , yüreğinize ve sabrınıza Allah zeval vermesin.
  😉

 9. Yerim o dik bakışlı prensesi ben, kız ya hemende pembişi almış nasılda tutmuş canım ya. Kızlar atom karıncalarım maşallah size.

 10. küçükken bzim de bir sünger bebeğimiz vardı galiba eğilmi?

 11. merhabalar kedileriniz çok şeker olmuş. tasarılarınız mükemmel.
  bu kedicikleri yaptığınız süngerleri ve gözler nereden alıorsunuz. cevap yazarsanız sevinirim.kendinize iyi bakın.

  süngerleri bir milyoncu dediğimiz çok çeşitli ürünler satan dükkanlarda,
  gözleri ise düğmeciler de bulabilirsiniz.

 12. kedi gözünü ve süngeri alablieceğim yeri söylerseniz sevinirim

  Kedi gözleri tuhafiyelerde ve boncukçularda ayrıca hobi marketlerde bulabilirsiniz. Süngerleri biz deterjan ve benzeri şeyler satan 1 milyoncu diye bilinen bir dükandan aldık.

 13. minikler benim oğlan bayıldı çok güzel yapmışsınız. aferin:)

 14. Merhaba,
  yaptığınız çalışmaları inceledim . Tek kelime ile süper. Sizi tebrik ederim.
  Bende süngerden birkaç faaliyet yapmayı denedim. Ancak ben süngerin üzerine kağıt yada göz yapıştıramıyorum. Benim kullandığım alttan çevirmeli yapıştırıcılar. Sizin bir öneriniz varmı ne ile yapıştırabilirim.

  Şimdiden iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.