Peynirli Poğaça

Ekmek makinasını yeni aldığım zamanlarda yani yaklaşık 5-6 sene önce, ev de ekmek yaptığımı ve makinadan çok memnun olduğumu söylemediğim hatta  pişirip yedirmediğim kalmamıştı. Yazlık evdeki komşulardan biri de makina aldı benden sonra üstelik kalabalık bir aile oldukları için iki tane birden. Hem ekmek, hem poğaça, hem kek, bir de reçel ne yapılabiliyorsa yapıyor ekmek makinasının tüm imkanlarını kullanıyordu.Ben sadece ekmek yapmak için kullandım uzun süre, sonra nedense uğraşmaz oldum, hatta yaptığım ekmekler kabarmaz oldu.  

Portakal Ağacı‘ndaki  bu tarifi görünce ise teredütsüz denedim ve çok beğendim. Tarife göre poğaçanın hamuru makinada yapılıyor. Makinada yapmanın avantajı bütün malzemeleri bir seferde koyup 1. 5 saat sonra hazır yoğurulmuş, mayalanmış hatta  kabarmış hamur elde ediyor olmak. Ekmek makinası olanlar mutlaka denesinler, olmayanlar içinse alternatifini de vermiş sevgili Hatice. Ben tarifteki gibi peynirli yaptım,  bir dahaki sefer boş yapıp içine sonradan peynir domates koymayı da deniycem.

Tariftekine ilave olarak poğaçaların üzerine yumurta sarısıyla birlikte biraz pekmez de sürdüm. Pastahane poğaçası gibi çok güzel, yumuşacık bir poaça oldu.