MİS GİBİ EKMEK KOKUSU

Bu ekmek pazar sabah kahvaltısı için hazırladığım ekmek. Ekmek makinası alıp evde ekmek yapımına başlayalı yaklaşık 4 yıl oldu. 4 yıldır haftada en az 2-3 sabah mis gibi ekmek kokusu ile uyanıyoruz. Akşamdan malzemeleri makinaya koyup saatini sabaha pişmiş olacak şekilde ayarlayınca taze ve sıcacık ekmeğimiz hazır oluyor.

En temel gıdamızdır ekmek ve hatta öpüp başımıza koyduğumuz en önemli nimetimizdir. Fakat ne yazıkki dışardan aldığımız ekmeğe güvenemiyoruz artık. Yapılış aşamasından tutun da kapınıza gelene dek şartların yeterince hijyenik olup olmadığını ayrıca içine konan bir sürü kimyasalları düşününce bizim için bu kadar önemli olan ekmeği rahatça yiyemiyoruz.

Ekmeğinizi kendiniz yapınca çocuklarınıza güvenle, içinize sinerek yedirebiliyorsunuz. Bir çok markette ekmekler poşet içinde satılıyor artık ama hala açıkta satılanların olduğunu görüyorum. Hal böyle olunca da insanların ekmek seçerken ellerinin değidiğini düşündükçe o ekmekleri almak içimden gelmiyor. Ayrıca dışardan alınan ekmeklerin içlerinin bembeyaz olduğunu göreceksiniz, bunun sebebinin içine konan kimyasallar olduğunu öğrendik. Buna rağmen evde yaptığınız ekmeği dilersenin sütle hazırlayabilir ya da içine tereyağ veya yumurta ilave ederek besin değerinin arttırabiliyorsunuz.

ekmek makinasında ekmekEkmeğim cevizli olsun ya da zeytinli diyorsanız ek maddeler katma özelliğini kullanarak çeşitli ekmekler yapabiliryorsunuz. Her ikisi de bizim ailecek favorilerimizden. Ekmek makinalarını ayrıca reçel ve kek yapımı için de kullanabiliyorsunuz. Bu özelliklerini kullanmayı hiç denemedim ama bir de hamur yoğurma programı var ki devamlı kullandığım, bu programla yapılan hamurlarla hazırlanan sandviçler çok lezzetli oluyor.

Evde ekmek makinasında yapılan ekmeğin bir avantajı da hiç ziyan olmadan tüketilebiliyor olması . Tost yaparsanız çok lezzetli oluyor. Ayrıca bayatladığı zaman, ki içinde katkı maddeleri olmadığı için çabuk bayatlıyor, kolayca ufalayıp köftelik ekmek içi ya da küp küp keserek fırında kurutarak çorbalar için kıtır ekmek hazırlayabiliyorsunuz.

ekmek makinasında ekmek

Ben evde ekmek yapmanın avantajlarını anlattım eğer ekmek makinanız yoksa ve ben de bir makina alayım diyorsanız , sevgili Devletsah’ın ekmek makinaları için yazdığı çok detaylı yazısı bu konuda size rehber olacaktır.

Not: Hazırladığım ekmeğin tarifini vermeyeceğim çünkü her makinanın kendine özel ölçüleri olabiliyor.