FERMUAR DETAYLARI İLE AŞAMALI KALEMLİK DİKİŞİ

Birmilyonkalem’in kampanyası için kalemlikleri yaparken en çok fermuar dikmekte zorlandığımı söylemiştim, 2  kalemlikten sonra kendime göre geliştirdiğim pratik yolu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öğrendiğim en önemli şey; kalemlik, küçük çanta, cüzdan, vs. dikerken fermuarın düzgünlüğünü sağlamak için dikişe fermuardan başlamak gerekiyor, fermuarı sona bırakırsanız uçlarda epey zorlanıyorsunuz. Tabi  dikiş uzmanları bu konuda benimle hemfikir midir bilmiyorum , belki de bu yazı biz acemilere göre bir tarif olacak.   Aşamalarıyla kalemlik (küçük çanta) nasıl dikilir,  aşağıda bulabilirsiniz.

1-  Kalemlikleri  tok durması için 2 kat kumaş kullanarak diktim ve  madem 2 kat kumaş içi dışı farklı olsun dedim. Her bir tarafı da yine fermuarı kolay dikebilmek için ayrı ayrı kullandım. Sonuçta birbiriyle eşit ölçülerde 2 farklı kumaştan 2 şer parça kestim. Birbirlerine diktikten sonra içlerini dışa çevirdim  ve ütüledim. Ütü fermuarı düzgün ayarlayabilmek için çok önemli.

2-Singer Tradition 2273 dikiş makinamda standart olan fermuar ayağını taktım. İşte asıl kolaylık, burada. Fermuarın yerini ayarlayıp iğneledikten sonra dikişe başladım ve fermuar ayağı sayesinde fermuarın uç kısımları hiç sorun olmadı.

3- Fermuardan sonraki kısım kolay artık; birleştirme, kapatma. Dikişten  önce yine ütülemekte fayda var.

4- Kenarları da diktikten sonra ters çeviriyoruz.

5- Bir üstteki fotodaki  gibi düz bir kalemlik de olabilirdi ama ben alttaki fotoğrafta daha net görüldüğü gibi tabanının biraz genişçe  olmasını istediğimden yukardaki işlemi yaptım.  Her iki köşesine de eşit ölçüde üçgenler oluşturarak işaret attım, üçgenin tabınını diktim, sonrasındaki fazlalığı kestim.

İşte bu da kalemliğimizin bitmiş hali.

Bu kumaştan daha önce yaptığımız sevimli kedimizi görmek isterseniz , Kedimiz Mırnav yazımıza lütfen.

Bu arada kampanya kalemliklerimizi 10 a tamamladık,  göndereceğiz. Yeni eklenen kalemlikleri de yarın yayınlarız, renk renkler..

9 thoughts on “FERMUAR DETAYLARI İLE AŞAMALI KALEMLİK DİKİŞİ

 1. canım süper olmuş
  çok beğendim
  hem de çok şık
  eminim çocuklar çok beğenir

  — Çok sağol Maviannem

 2. ben bayıldım Dikiş makinam var ama kullanmayı bilmiyorum .böylelikle sizden yine yine herzamanki gibi çok da güzel olarak kendimi şanslı hissederek güzel insanlarla tanıştığım için mutlu olarak (cümleyi de toparlayabilsem iyi olacak)çokkk güzel olmuş yaniii ellerine sağlık canım benimmm

  — Çok teşekkürler güzel sözler için, faydalı olmasına çok sevindik

 3. bitmiş hali çok başarılı bir iş çıkardığınızın sonucu olarak görülüyor. alttaki üçgenleri nasıl oluşturduğunuzu tam anlamadım ama sanırım bunun için denemem gerekecek. sizden görünce ben de heveslendim 🙂 oğluma bir tane yapayım bundan ,bakalım öğrenmişmiyim..
  ellerinize sağlık

  — o kısmı tam anlatamadığımın farkındayım aslında foto destek olur diye düşündüm sonrada , başına geçince yaparsın yardım gerekirse biz burdayız hep

 4. Ahhh! bir dikiş makinasına sahip olabilsem, hepsini deneyeceğim ama sadece yaptıklarınıza hayran hayran bakmakla yetinebiliyorum.çok güzel olmuş gerçekten,ellerinize sağlık.

  Mehtap’cım, düşünüyorsan hiç bekletme almayı, annelerimizin döneminde çok pahalı gelirlerdi, şimdi fiyatları da uygun, çok zevkli bir uğraş. Beğendiğine çok sevindik

 5. canım öncelikle böyle bir proje için emeğini çok takdir ediyorum ben dikiş dikmiyorum ama nasıl dikilir iyi bilirim annem 25 yıl gözümün önünde dikince

  nacizane eleştrilerim olacak daha iyi olması için astar ve dış kumaş genelde ayrı ayrı dikilir ve dikildiğinde oluşan kısımlar iç tarafa gelerek temiz bir görünüm sağlanır yine aynı şekilde fermuar o iki kat kumaşın içinde yer almalı fermuarın diğer kenarı görünmemeli mesela giydiğimiz montlarda da öyledir

  bunun için önce iki kumaşın arasına fermuarı koyup diker ve sonra ters çevirirsen temiz bir dikiş olacaktır

  GeCe cim çok teşekkürler açıklamalı yorumun için. O şekilde nasıl yaparım diye düşünmüş ama sonra zor gelmişti, senin yazdıklarında kafamda çok iyi netleşti. İlk fırsatta anlattığın şekilde yapayım bir tane.

 6. Süpersiniz.
  Benim şu fermuar dikme olayı hep gözümü korkutuyordu ama
  galiba bu yol daha kolay
  Teşekkürler kızlar.
  Bu arada bende kalemlik dikmek istiyordum çocuklar için ama
  birtürlü elim gitmedi hatta kalemleri silgileride hazırlamıştım
  En son tarih nezaman bilemiyorum ama şu fermuar dikme denemeye başlayayım en kısa zamanda

  – Son tarihi bilmiyoruz Yelda cım, bence geç olmaz gönlünden geldi fırsatında olursa dikersin, daha düzgün kalemlik için GeCe nin yorumda yazdığı tiyolara bakmanı tavsiye ederiz. Sevgiler,

 7. Cok güzel olmus yumusak yumusak 😉 Ayrintili anlatim icinde tesekkürler belki lazim olur birgün aklima gelir 😉
  Sevgiler

  Teşekkürler Ceyda

 8. Bende hiç anlamıyorum şu dikiş işlerinden 🙁 vallahi perdeleri yıkıyorum,perdenin ucuna takılan şeyler varya (ismini bile bilmiyorum ) o kopmuş,inan onu bile dikemedim.. perdelerin biri aşağıda biri yukarıda duruyor şu an :))

  kalemlikler çok şık,ne güzel bir amaç için yapılıyor,tebrik ediyorum sizi…ellerinize sağlık….

  Ah canım ya herkesin ilgisi başka işte, anlamak değil de ilgiyle alakalı . Sevgiler öptük Pelin ‘cim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir