Evde Bayram ve Kavurma

İzmit’e taşındığım ilk günlerdeydi, komşumuz bize evinde okuttuğu mevlitte pilav ve kavurma ikram etmişti. Et ve kebap diyarı Adanalı biri olarak bayılmıştım  bu yemeğe. Bizim oralarda  böyle kavurma yoktur. Belki ağırlıklı olark küçük baş hayvan eti tüketilmesindendir bilmiyorum. Ben İzmit  te öğrendim kavurmayı , bayramlarda yapılıp konserve şeklinde saklanmasını. Kavanozu dolapta sakla,   çıkar  ısıt ye , hem pratik hem de nefis. Bu yıla kadar akraba ve komşularımız sağolsunlar bizimle paylaştılar  kavurmalarından.

Bu yıl bayramı memleketten uzakta evimizde geçiriyoruz ve ilk kez büyük baş  hayvana girdik. Bizim oraların kuzuları buralarda yok maalesef. Farklı şehirlerde yaşayınca nerde ne yapılır, ne yenir , herşeyi öğreniyorsun 🙂  Adana’da bayram demek, ciğer ve sonra tıka basa kebap demektir mesela. Belki  şu an okuyan çoğu kişi için de  kavurma hayatında hep var olan bir yemek  olabilir ama ben ilk kez pişirdim çok güvenilir bir tarifle.  İşte bu sebeple bu özel  kavurmamızı paylaşayım istedim sizlerle.

İşin püf noktaları ve yapılışı şöyleymiş:

Öncelikle dana eti küçük kuşbaşı şeklinde doğranır. Sonra   tencereye önce kendi kuyruk yağı konularak biraz kavurulur üzerine  kuşbaşı şeklinde doğranan etler konulur ve hiç susuz pişmeye bırakılır.  İlk başlangıçta daha sık olmak üzere yemek karıştırılır. Et kendi suyunu bırakıyor ve yavaş yavaş pişiyor. Pişmeye yakın en son tuz ilavesi yapılır.  Etleri yaklaşık 3 saat pişirdim.

Pişen kavurmayı tıpkı kışlık domatesler yazımızda olduğu gibi sıcak  sudan geçirilmiş kavanozlara doldurup kapağını kapatıp ters çevirerek soğumaya bıraktım.   Böylelikle konserve kavurmalarımızı hazırladım.

 

 

4 thoughts on “Evde Bayram ve Kavurma

  1. benimde çocukluğumun yemeğiydi kavurma….dolabımızda mutlaka olurdu… hele pazar sabahları üzerine yumurta kırılınca tavasından yemek harika olurdu… aslında çalışan bayanların kurtarıcısı …..hem besleyici hem pratik….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir