DESPERO

Minicik, kocaman kulaklı, dev   yürekli,  korkusuz Despero‘nun  masalını severek izledik.

Despero’nun giriş sahnesi  çok fazla Ratatouille yi anımsattı bana, “yine mi fare ve yemek ikilisi?” dedim kendime ama devamı hiç de öyle olmadığını gösterdi. Gerçek hayatta belgesellerde  bile görmeye dayanamadığım fareli filmlere gitmemiz, oyuncağını yapmamız   ve çizgi filmlerde sevimli bulmamız ilginç gerçekten.  Fareler ve sıçanların ayrımıyla başlıyor  animasyon; sıçanların köhne yaşamlarıyla karşılaştırınca fareler asiller sınıfı diyebiliriz.

Kısaca konusu ise şöyle;

Dor krallığında; mutlu bir şekilde süren hayat,  bir sıçanın sebep olduğu kaza sonunda kralın canının yanmasıyla birlikte tamamen değişir.  Ülke karanlığa ve umutsuzluğa gömülürken, prenseste yalnız kalarak bundan nasibini  alır. Bu arada bizim hiçbir şeyden korkmayan Despero kütüphanedeki kitapları yemek yerine okur ve cesaret, şovalyelik üzerine okuduğu masallardan çok etkilenir,  kendisini bir kahraman olarak görmeye başlar. Hiçbir şeyden korkmadığı için fareler krallığından sıçanların ülkesine aforoz edilir. Ve sonrasında esir düşen prensesi kurtarmak için büyük bir mücadele gösterir.

“Kahramanlar dünyanın ancak ihtiyacı olduğu zaman ortaya çıkarlar”mış  filmde söylenildiğine göre.  Despero çok hoş bir kahramanlık ve cesaret öyküsü.   Bir kahraman olarak  hiç bir şeyden korkmuyor ve kendisine müthiş inanıyor. Zaten herşey önce kendimize inanmaktan geçiyor aslında. Tatil günlerini değerlendirip  çocuklarınızla birlikte  sevimli Despero’yu izlemek güzel bir alternatif olabilir.

9 thoughts on “DESPERO

 1. Gunaydiiin :))

  Ne hos bir tevafuk oldu, bizde bugun despereyo gitmeyi planlamistik. Simdi sizde okuyunca daha bir icim rahat ve daha hevesle gotururum artik cocuklari 😉

  Sevgiler bizden…

  — inşallah beğenirsiniz siz de

 2. Dün akşam bir değişiklik yapıp ailece gittik eşim oğlum ve ben (bebişe annem baktı)mesaj veren güzel bir animasyon izledik.

  — Ne güzel olmuş, ailecek sinema keyfi

 3. Alışılmışın dışında bişey yapıldığında çok farklı şeyler çıkıyor ortaya gerçekten. Farenin yemeği gereken kitapları yemeyip okuması ilginç olmuş. Çocuklara cesaret verici yayınlar izletmenin faydası çok. Film çıkışında film hakkkında çocuklarla ne sonuç çıkardıklarını konuşuyormusunuz?

  Evet konuşuyoruz, genelde uzun özet şeklinde anlatmıyorlar zaman içerisinde nelerden etkilendikleri oyunlarına yansıyor, bu filmde şöyle olmuştu şeklinde yorumları oluyor. Despero’nun kendini kahraman sanması ve korkusuzluğu kaldı akıllarında bakalım ilerleyen günlerde nelerden etkilendikleri daha fazla çıkar ortaya

 4. ben bunu seyretmedim ama rataouille ye bayılmıştım fareler çok tatlı anime ediliyorlar

  — Fareleri fazlasıyla sevimli hale getiriyor animasyonlar

 5. Eşim izlemiş ingilizcesini konu ve animasyonlar ağır bizimkiler sıkılır dedi ,ama senin kuzu beğendiğine göre bu hafta bende götürebilirim..
  Ne iyi yapmışsınız…

  Sevgiler..

  bence artık tüm animasyonlarda büyükleri de hesaba katarak mesajları artırıyorlar, ama çocuklar alabildikleri kadarını alabiliyor izlediklerinden. Despero da konu bu anlamda ağırdı biraz ama çocukların müthiş hayalgücünde ne oldu bilemiyoruz tabi ki

 6. kızlarım da mürekkep yüreği izlediler ,bayıldılar,tavsiye ederiz…
  despero da en yakın zamanda izlenecekler arasında….

  — Mürekkep Yüreği duymamıştık, biz de izleyelim

 7. Eşimde bende animasyon filmlerine bayılıyoruz.Bizde ilk fırsatta gidicez ama ömersiz tabii.onun için biraz erken…

  İlerde zaten bol bol gideceksiniz Ömer’le.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir