AMİGURUMİ FARE

amigurumi

Gerçekte hiç sevimli bir hayvan olmadığı kesin ama iş oyuncaklara gelince her hayvan, ayı bile sevimli oluyor.

Evimizde tüylü tüysüz ama her türlü hayvan karakterine yer var, onları konuşturarak oyun oynamayı seviyoruz. El yapımı oyuncak ve amigurumiyi de sevince ortaya bu sevimli bakışlı fare çıktı. Ratataouille filminin kahramanı Remy’nin oyuncağından ilham aldık faremizi yaparken.

Yapılışını ilmek sayıları ile anlatmak örerken not almadığım için pek mümkün değil. Fakat tüm yapılış aşamalarını detaylı olarak fotoğrafların üzerinden anlatmaya çalışacağım.

fare amigurumi

Örgüye burnundan başladık. Beyaz iple ördüğümüz burun kısmını mavi ipe geçip genişleterek devam ettik.

amigurumi mouse

Burnun bittiği noktada bu kez birden genişleterek farenin yüz kısmını örmeye başladık. Burnun biraz aşağıda kalacağını düşünerek yüzün üst kısmına tam daireyi dönmeden devam ettik.

amigurumi oyuncak

Yeterli büyüklüğe gelen baş kısmını yüzün alt kısmı ile birleştirip bir miktar daraltarak devam ettik. Kafanın arkasına dönmesi için sadece üst kısımdan belli bir bölgeyi işlemeye devam ettik. Arka kısım için extra devam ettiğimiz kısım alt kısımla birleşecek uzunluğa geldiğinde yan kısmın boş kalmasına aldırmadan birleştirerek boyunu oluşturduk.

( Anlatmak çok zor, umarım anlaşılıyordur)

amigurumi fare

Boyunu belli bir süre aynı ilmek sayısından ördükten sonra kademe kademe genişleyerek tombul bir fare vücuduna ulaşmaya çalıştık. Ve sonunda azaltarak bitirdik. Dolayısıyla farenin burnundan başlayarak gövdesini tek seferde bitirmiş olduk.

amigurumi fare

Gövdeyi en son kapatmadan önce içini elyafla doldurmayı unutmadık. Farelerin kemiksiz hayvanlar olduğunu düşünerek, elyafı çok sık doldurmadık. Baş kısmın yanlarında kalan açıklığı iğne yardımı ile kapattık.

Gövdesini bitirmekle en zor kısmını bitirdiğimi zannediyordum ama kollar ve bacaklar da beni bir hayli uğraştırdı. İlk başta beyaz iplikten ayrı ayrı ördüğüm kol ve bacakları gövdeye birleştirdim. Fakat ayakları penquenlerinkine benzedi, ayak ve ellere yaptığım parmaklar da büyük ve çirkin göründü gözüme.

amigurumi fare

Ayrı yapıp birleştirdiğim kol ve bacakları söktüm. Gövdeden ilmek alarak silindir şeklinde kol ve bacaklar işledim. İçlerini elyafla doldurmadan kapattım.

amigurumi mouse

Son olarak da kuyruk, kulak ve göz yaparak fareyi tamamladım. Gözleri yaparken yarım ay şeklindeki iğneden faydalandım. Amigurumi hayvanları yaparken bu iğne çok faydalı oluyor duyurulur.

amigurumi fare

Ve sevimli faremizi fotoğraflarken bu sefer boyutunu belirtmek için obje kullanmayı unutmadım.

amigurumi mouse

NOT:

yarım ay iğne Sevgili PeriliKöşk’ün yorumu üzerine yarım ay şeklindeki iğnenin fotoğrafını ekliyorum. Aslında böyle bir şeyden benim de haberim yoktu, set halinde aldığım iğne takımından çıkmıştı ve uzun süre neye yaradığını pek anlamamıştım.

NOT : Bu amigurumi ve diğerlerinde kullandığımız iplik Altın Başak Kroşe El örgü İpliği.