YALNIZ BİR CUMARTESİ ve EJDER AVCILARI

Canım arkadaşım Özlem’le neredeyse üç yıldır her cumartesi çocuklarla birlikte Onların gönlünce bir şeyler yapmaya alışmıştık. Bundan sonra O da ben de ayrı şehirlerdeyiz. Ayrılığa alışmak ikimiz içinde zor ve galiba uzun bir süreç olacak. O yeni bir şehre alışmaya çalışırken, ben Kayseri’de birlikte gittiğimiz mekanlara gittikçe, ortak dostlarımızla konuştukça, belki ev telefonu her çaldığında Özlem’i anacağım ve içim her seferinde bir kez daha acıyacak. Özlem’in evinin önünden belki aylarca geçemeyeceğim. Yolumu uzatsa da diğer yolları tercih edeceğim bu kesin. Cumartesileri artık Özlem ve İrem’siz programlar yapmak zorunda kalacağız.

İşte geçtiğimiz cumartesi sadece çocuklarımla ben, Özlem ve İrem olmadan (ki bu çocuklara bile çok garip geldi) rutin uğrak yerlerimiz olan sinema ve mc donald’s daydık. Başka bir tercih hakkımız olmadığı ve tabiki çocuklar çok istediği için “Ejder Avcıları” diye bir filme gittik. Ah nerde o caanım Pixar ın filmleri.

Çok kötü bir animasyon film. Konu kendini ejder avcısı olarak lanse eden 3 kafadarın, onlara hayranlık duyan minik bir kızla birlikte ejderleri yenerek kazandıkları paralarla kendi çiftliklerini kurmak istiyor olması üzerine kurgulanmış. Filmde yerçekimi kısmen yok gibi, kısmen diyorum çünkü insanlar hariç her şey havada uçuşuyor. Bu havada uçuşan garip nesneler bazen yeşil bitkiler şeklinde bazen de şatolardan kopmuş büyük taş parçaları , çocukların kafasını karıştırmakla birlikte görüntü kalabalığı yaratıyor ve göz yoruyor.

Geçtiğimiz haftalarda Asteriks filmine giderken küçük oğlumu 7 yaş sınırı olduğunu iddia ederek sinemaya almadıklarını yazmıştım. Oysaki Asteriks’te beni çocuklarım açısından rahatsız edebilecek en ufak bir olay yoktu. Ejder Avcıları için ise 3 yaş sınırı konmuş. Fakat gözleri ateşten oluşmuş ejderler, yarasalardan oluşan ve birden bire ortaya çıkarak benim bile korkmama sebep olan yaratıklar, loş ve ürkütücü şatolar ve bu şatolardan birinde yaşayan gözbebekleri olmayan ve uzun tırnaklı yaşlı bir adam , ve bol gürültülü ve saçma bir filmi izlemek için neden yaş sınırı bu kadar düşük anlayabilmiş değilim.

En kısa zamanda bize bu filmi unutturacak güzl bir animasyon izlemek istiyorum.

Hadi Pixar, göster kendini