KUMAŞ KİTAP

Adana dönüşü Kayseri’ye uğramadan olmazdı. Çocuklaçocuk ekibi olarak  birşeyler yapmayı öyle özlemişiz ki…   Gerçi ayrı yerlerde  olsak da bizim yaptığımız tüm çalışmalarda  fikir alışverişlerimiz devam ediyor, yarı bitmiş hallerinin fotoğrafları gidip geliyor aramızda,  teknoloji yardımıyla birlikte üretmeye devam ediyoruz yani. Bu yüzden de  yazılarımızda kişi ayrımı yapmıyoruz (bu bize en çok sorulan sorulardan birisi).  Yine de Kayseri de bir araya geldiğimizde;   masanın başına birlikte geçmeyi ,  Türk  kahvelerimizi yudumlarken bolca sohbet etmeyi ve  bir yandan da bir şeyler üretmeyi ne çok özlediğimizi bir kez daha anladık.

Genelde 0-3 yaş dönemi çocukları için kumaş kitaplar vardır ya hani, almak istersin ama bazen fiyatları abartı gelir. Kumaş kitap yapmayı denedik kendi çapımızda.

Nasıl yaptığımıza geçelim hemen;

Kitabın konusuna karar vermekle başladık. O yaş  grubu çocukları  için kavram   çalışmalarına yönelik bir kitabın uygun olacağına karar verdik.  Renkler & Çiçekler ve Meyveler olarak konularımızı belirledik. Çiçekler için elimizde yeterince fotoğraf  vardı, meyveler için yeni fotoğraflar çektik.

Photoshop yardımı ile fotoğrafları düzenleyip  kitabımızın sayfalarını oluşturduk. Sıkıntılarımızın birisi renklere yönelik bir konu belirlememiz oldu, kumaşa geçirdiğimizde renkler aynı haliyle kalmayınca canımız sıkıldı.

Sonra  elimizdeki düzenlenmiş  sayfalara ait  Cd ile transfer baskı yaptırmak  için baskı merkezlerine gittik. Aman meğersem transfer kağıdına  baskının  yazıcısı özelmiş, bir çokyer kabul etmedi İzmit’te.    Biz daha öncede bir çok kez transfer baskı yaptık aslında  ( “Farklı Bir Hediye“, “Tişört Transfer Baskı“, “Transfer Baskı  ve Hayallerimiz” yazılarından transfer örneklerimize bakabilirsiniz ) sanş eseri   Kayseri’de yaptırdığımız Xerox transfer kağıdına çıktı alıyormuş da bizim bu detaydan haberimiz olmamış bu yüzden.  Xeroxların tamamında transfer kağıdına çıktı imkanı var  sanırım, telefonla öğrendiğim kadarıyla.  Adana’da Xerox da yaptırdık ama en önemli ayrıntıyı unuttuğumuzdan, Kayseri’de yeniden yaptırmak zorunda kaldık. Siz siz olun transfer  kağıdına çıktı alırken  ayna görüntüsü yapmayı unutmayın.

Transfer  kağıdına aldığımız çıktıları  kumaşa ütü ile geçirdik.  Ütüyü gezdirdikten sonra soğumadan kağıdı çekmeniz gerekiyor, yoksa yapışıp kalabiliyor. Kumaşa transfer esnasında  bazılarında hatalar oldu bu da ikinci içimize sinmeyen noktaydı.

Son  aşama ise dikiş.  Transfer kağıtlarını ütülerken sayfa sıralaması, yan yana gelme gibi detayları ayarlamıştık. Kumaşların arasına şerit elyaf koyup kenarlarından piko  geçtik. En son tüm parçaları bir araya getirip birleştirmek için yeniden düz dikiş yaptık.

Böylece ilk Kumaş Kitabımızı tamamladık. Biraz zahmetli görünebilir ama özel projeler için kullanılabilecek, geliştirilebilecek proje oldu. Sevgiler gününde birlikte fotoğraflarınızdan oluşan kumaş albüme ne dersiniz , orijinal olmaz mı?