Kerem 7 Aylık

Kerem Bey 7,5 aylık oldu, ben yeni yazabiliyorum.

Artık yerlerdeyiz, emekliyoruz efendim.  Emekleme mi , göbek üzerinde gezme mi tartışılır gerçi, biz emekleme diyelim yine de. Üstelik son bir kaç gündür emeklemekle de kalmıyor kanepenin kenarına tutunarak kalkıyor ve  kanepenin üzerinde gözüne kestirdiği bir şey varsa almaya uğraşıyor, bir kaç adım atıyor. Ayakları tam basamasa da sıralamaya başladı.   O kadar hareketli ki…    Oturma odamızının halısının üzerine  battaniyemizi, üzerine oyuncaklarımızı yayıyoruz, oynuyoruz. Çevremize de  koltukların yastıkları ile bariyer yapıyoruz.  O , yastığın üzerine tırmanıp kapıya ordan da koridora geçmek için epey çaba sarfediyor. İrem’de ortadan pek  bir şey kaldırmamıştık, O da çok karıştırmamıştı, herşey açıkta olunca. Yine öyle yapma niyetindeyiz , bariyerler ise  tehlikelerden korumak için, bıraktığımız anda TVnin camlı dolabına ve kablolara doğru koşuyor.

Sadece uyanıkken değil uyurken de bol bol dönmeye başladı artık.  Küçük park yatağının içinde  döne döne yatıyor, ailecek  hepimizin sahip olduğu deli yatma huyu Kerem de de olacak anlaşılan. Uyku düzenine gelince idare eder, bir kaç gün düzenli güzel güzel uyuyor sonra bir gün uyumuyor, değişiyor.

Kahvaltı da dahil olmak üzere tüm öğünlerimizde katı gıdaya geçtik. Yeni  gıdalar eklenmeye devam ediyor tabi. Katı gıdalar geçişi ayrı olarak anlatırım sonra. Bol bol kaşık kapma- kaptırmama kavgası yapıyoruz. Arada büyük  bir dilim havuç veya elma veriyorum onları kemirmeyi seviyor. Dişlerimiz kaşınmaya devam ediyor, sanırım çıkması çok yakın. (Ve dişlerimiz çıktı)

İrem le çok iyi araları. Ablasına bakışını, İrem okuldan geldiğinde gülüşünü görmeniz lazım, karşılıklı tabi. Araba koltuğu kavgalarını saymazsak; İrem ‘ ben koltukta rahat ediyordum’ diyerek Kerem’den önce arabaya gidip kapıyor koltuğu. Araba koltuğumuz Maxi Cosi 9-18 kg. , İrem’in kilosu geçti sınırı çoktan  ama bizim kızın bırakmaya hiç niyeti yok.

Son olarak da Kerem’in müzik hayatından bahsedeyim.    Sesli, müzikli oyuncaklarıyla severek oynuyor. İstisnasız herşeyi ağzına götürdüğünden onların da tadına bakıyor.  Ve    ilerde müzikle ilgilenecek olursa, bu fotoğraf kanıt olsun, Kerem 7 aylıkken tuşlarla tanıştı. Şaka bir yana kucağımda oturup, rastgele tuşlara bastığında gelen sesler çok hoşuna gidiyor.