AMİGURUMİ BEBEK

Bu şirin amigurumi bebeği, sevgili cimcimemiz Ada’ya doğumgünü hediyesi ördüm. Geçen yıl doğumgününde Fimo çerçeve yapınca, en güçlü hediye alternatifim elenmiş oldu. Bu yıl ki favori hobimiz amigurumi oyuncak yapmaya karar verdim böylece.

Ada’cığım, yeni yaşın kutlu olsun. Bebeğinle bol bol oyna bizi hatırlayarak.

Bebeğin yapılışı ise şöyle;

Bebeğe, başı için ördüğüm küçük yuvarlaktan başladım.

amigurumi bebek

Baş, yukardaki halini aldığında, içini elyafla doldurdum ama tamamen kapatmadan boyun yapmak amacıyla azaltılmış olarak devam ettim. Sonrasında artırarak gövdeye geçtim. Böylece baş ve gövdeyi birlikte çıkardım. Gövdenin yarısında ilerde elbise olarak kullanmayı düşünerek iplik rengini değiştirdim, ve gövdeyi içini elyaf doldurarak kapattım. Sırtı açık bir elbise düşünerek gövdenin mor ipliğe geçtiğim ön kısmından ilmek alarak yeniden örmeye başladım.

amigurumi bebek

Boyundan askı yaparak elbisenin üst kısmını bitirdim. Gövdeden ilmek alarak başladığım etekten sonra bacak ve kolları ayrı ayrı işledim. Bacakların içini elyafla doldurduktan sonra gövdeye birleştirdim. Kolların ise içini elyafla doldurmadan birleştirdim.

Gövdeyi bir üst fotoğrafta ki gibi tamamladıktan sonra saçları aynı boyuttaki ipliği tek tek başa ekleyerek yaptım. Gözlerini ve ağzını iğne ile işledim. Ayakkabısını Safinaz ‘ın ayakkabısı gibi yaparak bebeğimizi tamamladım.

amigurumi bebek

Bebeğimizin boyutunu hayal edebilmeniz için kutu içecek kullandık yine.

Bebeğimizin saçlarını özellikle uzun yaptım. Hani süslü kızlar önce bebeklerini süslerler ya, Ada’mız bebeğinin saçlarını dilediği şekle soksun istedim. İster açık , ister toplu.

amigurumi