Zeytinli Minik Pizzalar

Geçenlerde rutin kontrol amaçlı kan aldırmak için aç bilaç sağlık ocağına gittim. Orada kan verip başka bir randevuma gidecektim. Kan verme işi tahminimden kısa sürünce diğer işim için bir saat kadar beklemek zorunda kaldım. Ev uzakta olduğu için gidip gelmeye gerek görmedim ve kahvaltımı yapabileyim diye bir pastahaneye girdim. Hava oldukça güneşli olduğu için camekanlı kış bahçesinde oturdum pastahanenin..en sevdiğim poğaçalardan olan zeytinli minik pizzalardan sipariş verdim. Uzun yıllardır ilk defa tek başıma yaptığım bu kahvaltının keyfine ve açık , şekersiz çayımla minik pizzaların da lezzeti de eklenince pastaneden kalkıp da randevuma gidebilmek zor geldi, arasıra böyle tek başına kafa dinlemek lazım diye karar aldım.

Zeytinli pizzaların tadı damağımda kalmıştı, bir iki gün sonra gelecek olan misafirim için yapmaya karar verdim. Burada anlattığım gibi mayalı bir hamur hazırlayarak yarısını rulo halinde yarısını da minik pizzalar halinde hazırladım.

Bunun için mayalanmış hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarladım. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizdim. Üzerlerine küçük doğranmış yeşil biber ve domates ayrıca çekirdeklerini çıkardığım zeytin parçalarını koydum. Yumurta sarısı sürdüm. Isınmış fırına sürünce tepsiyi, pizzalar kabarmaya başladı. Ben de biraz daha yassı olsunlar istediğim için henüz fırında pişerlerken üzerlerine kaşığın tersiyle bastırdım. Yumuşacık ve çok lezzetli üstelik çok lezzetli oldular.

Mayalı poğaçaların kaderidir, ilk gün çok yumuşak olsalar da ertesi güne bayatlamaya başlar. Ben bunun için poğaçaları pişirdiğim gün soğuduklarında deep freze e kaldırır, yiyeceğmiz ya da misafire ikram edeceğim gün çıkarırım. MAyalı poğaçalar yeni yapılmış gibi taze kalırlar

Minik pizzalar için zeytin , domates, biber yerine peynir, sosis, sucuk ve kavrulmuş kıyma gibi malzemeler de konulabilir.

1 thought on “Zeytinli Minik Pizzalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir