Tutsak Güneş- Ayşe Kulin

Sıcağı sıcağına yeni bitirdiğim kitabı, “Tutsak Güneşi” paylaşmak istiyorum. Çoğu kişi gibi benim okuma hızım da elimdeki kitaba göre değişkenlik gösteriyor. “Tutsak Güneş” hızlıca okuduğum beni sürükleyen  hatta işte bile sürekli aklıma takılıp etrafımdakilere anlattığım bir kitap oldu. Ofistekilere yazık valla birisi bana anlatsa okumayı düşündüğüm kitabı durdururdum, neyse Allah’tan sonunu söylemedim 🙂   Şimdi eski yazılara baktım da  Ayşe Kulin’in Handan kitabı için de benzer şeyleri yazmışım, demek ki neymiş Ayşe Kulin romanlarını seviyorum bir anda bitiriyorum ben.

Tutsak Güneş’in arka  kapağında şöyle deniliyor; ” Yakın gelecekte, yeryüzünde bir ülke… Ülke,  din ulemaları ve polisler ordusundan oluşan bir demir yumrukla yönetilmektedir.  Halk, katı yasalarla sınıflara ayrılmış, yoğun denetim ve gözetim altında yaşamaktadır. Güneşse, kimselerin nasıl, neden olduğunu hatırlayamadığı bir dönemden bu yana “Gökcisim” denilen dev bir kütlenin ardındadır. Her yer buz tutmuş, yaşam sevinci tüm canlılardan el ayak çekmiştir.”

Güneşsiz, renksiz, gri bir ülkede,  keyfi baskı ve kurallarla yönetilen insanlar nasıl olurlar; buz gibi soğuk ve robotumsu… İşte böyle bir ülke Ramanis Cumhuriyeti, gökcisimin etkisiyle çiçekler yetişmiyor. ( Arı Filmini anımsattı  çiçekler soluyorlardı:( ) Yedikleri, içtikleri, korkuları ruhsuz yapmış çoğunu.  İnsanların soğukluğunu birbirine uzaklığını hissediyorsunuz… Yaşam şartları, yemekleri, arabaları, hava trenleri bizden çook uzakta bir dönemi tarif etsese, yaşadıkları olaylar maalesef hiçte uzak / olmaz gibi görünmedi bana. Yaşadıklarımıza bakınca bir Ramanis Cumhuriyeti olmamamız için dua ediyorum. Ben  her yerde adaletin olduğu, insanların birbirine güvendiği, sevmese de saygı duyduğu ama korkuları ya da çıkarları sebebiyle hiç kimseye  köle olmadığı bir ülkem olsun istiyorum.  Bilim için sanat için doğa için yoralım kafamızı, diğer tüm sistemlerin kuralları belli olsun ve kendiliğinden işlesin. İşine gelen/ canı sıkılan oynamasın tüm toplumu ilgilendiren sistemlerle/ kanunlarla.

Tutsak Güneş içinde gündemimize ait çok fazla detayı içeren  bir kitap,  kitaptaki resim ise çok iç açıcı değil:(  maalesef.

Görsel google dan

2 thoughts on “Tutsak Güneş- Ayşe Kulin

 1. kitap elimde okuyorum akşamları uyumadan önce
  yine her zamanki ayşe kulin uslubu ile akıp gidiyor kitap
  ama bizim memleketimizdeki olayların daha ileri boyutunu kurgulamışa yşe kulin
  bence başına bişi gelmesin diye de başka bir cumhuriyet uydurmuş
  umarım bu hale dönmez memleket
  sevgiler

 2. @mavianne Bence de Ramanis uydurma bir cumhuriyet. okuyunca ister istemez karamsar oluyorsun maalesef, yine de yarınımız bugünümüzden güzel olsun inşallah:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.