ARI FİLMİ

Ekip halinde gittik Arı filmine, babalar hariç. Zaten gelişini dört gözle bekliyorduk, geldiği hafta sonu ise sinemadaydık. Sinemaya giderken konuştuğumuz Fulya ( nam-ı diğer AnneveeCocuk) fragmanlarından filmin büyük çocuklara daha uygun bulduğunu söyledi. Evet fragman öyleydi gerçekten, bilet kuyruğunda seyrederken acaba “Alvin Ve Sincaplar”filmine mi kaysak diye düşünmedik değil. Ama çocuklar Arı ‘yı istiyorlardı, biletler alındı.

Fragmanı filmden bağımsız bir tanıtım olarak düşünün. Film öyle güzel bir animasyon ki hepimiz çok sevdik. Çocuklar kadar biz büyükler içinde eğlenceli bir film. Çocuğunuz yoksa yeğen, komşu çocuğunu alıp gidin ya da tek gidin canım.

Filmin kısaca konusuna gelince;

Barry B. Benson (seslendiren Cem Yılmaz), üniversite mezunu genç bir arıdır. Ancak yaşadığı arı kovanına dönünce onu bekleyen tek kariyer seçeneğinin bal yapmak olduğunu görünce hayal kırıklığına uğrar. Kovandan çıkıp New York?a yolculuk yaptığı bir günde ölümün eşiğine gelen Barry?nin hayatını Vanessa (Aysun Topar) adlı bir çiçekçi kadın kurtarır. İkisi arasında sağlam dostluğa dayalı bir ilişki gelişirken genç arı Barry, arıların ürettiği ballara insanların zorbalıkla el koyduğunu ve sonra da afiyetle yediğini keşfeder. Bunun üzerine insanlara karşı dava açmaya karar verir. Ancak Barry?nin bu girişimi sonucunda insanlarla arılar arasında şiddetli bir çatışma başlayacak, genç arımız bu meydan savaşının tam ortasında kalacaktır.

Arı kovanın görüntüleri, New York manzaraları super. Parklar bahçeler ve yeşillikler.

Arılar aslında tüm uçuş bilgilerine göre teknik olarak uçamazlarmış; kanatları küçük gövdeleri büyükmüş uçmak için. Ama arılar bunları takmadan uçmaya devam ediyorlar tabii.

Bu bilgiden hareketle yine hayallerinin ve hedeflerinin peşinden gitmesi vurgulanıyor, biz insanlara.

Arıların bal yapmak için çok fazla çalışmaları gerektiğini ve böyle özel bir şeyin insanlar tarafından tüketilmesinin, arıların daha fazla çalışması anlamına geldiğini düşünerek, insanlara kullandıkları bal için dava açıp kazanacak kadar peşini bırakmıyor hayallerinin sevgili arımız Barry. (Biraz tembellik yapma isteği de yok değil hani. Düzene uymak ona göre değil. Düzen ama ne düzen , arı kovanlarında görünüşe göre herkesin mükemmel bir iş bölümü var, gerçek hayatta da böyle sanırım. Felsefeleri küçük iş yoktur, iyi yapılan her iş önemlidir.

Ama sonra kendi kazandığı dava ile doğanın dengesinin kötü etkilendiğini görüp, zamanı geri döndürmeye çalışıyor. Burda da gösterdiği azimle kahraman oluyor yine.

Verdiği mesajlar açısından da çok güzel.

Kısaca bu filmi mutlaka izleyin arkadaşlar.

Kaynak