Tiramisu ( Tek kişilik )

Bahar gibi geçen kış aylarından sonra Mayıs ayının sürekli rüzgarlı ve yağmurlu olması ( en azından Kayseri’de hava böyle) moral bozuyor Ne yürüyüş yapabiliyoruz ne de baharın tadını yaşayabiliyoruz. Bu yüzden  kendimizi bağlara, bahçelere atamasak da arkadaşlarımızla evlerde toplanıp vakit geçiriyoruz. Tiramisu böyle toplantılarda sık sık yaptığım bir tatlı.  Bu şekilde porsiyonluk olunca da çok beğeniliyor.

Porsiyonluk tiramisuları 8 cm çapındaki metal kalıplarla hazır pasta keki kullanarak hazırlıyorum. Bir hazır kekten beş tane  tiramisu çıkıyor. Bir kalıptan kekten bir parça kesiyorum. Kek kalıbın içinde kalıyor. Hazırladığım nescafe ile ıslatıp kremasını sürüyorum Daha sonra üzerine kalıpla kestiğim kapağı da nescafe ile ıslattıktan sonra koyup tekrar krema ile bitirdim. Kreması için çok kolay tiramisu tarifindeki kremayı kullandım. Bu şekilde dolapta bekleyebiliyor. İkram esnasında kalıptan çıkarıp üzerini kakao ile süsledim. Çilekve naneyle  birlikte ikram ettim.

trrms

Bu şekilde çok şık bir sunum olduğu halde artan parçaları düşününürsek çok da ekonomik olmuyor ama onlar iyice ufalanıp süt ve fındıkla karıştırılırsa ufak toplar haline getirilerek bir başka tatlı olışturulabilir, bu şekilde ziyan olmasına da engel olmuş oluruz

1 thought on “Tiramisu ( Tek kişilik )

  1. Çok güzel bir tarif, hem pratik hem sunumu çok güzel. Mutlaka yapacağım ama Gamze kafadan 2 tane yer bi kere onu hesaplamam lazım:))

    Sevgilerimle

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir