Sakıp Sabancı Müzesi ve Rembrandt

Atlı Köşk’ün muhteşem  manzarası  eşliğinde Sakıp Sabancı Müzesi  Rembrandt ve Çağdaşları sergisinde  güzel vakit geçirdik. Burada dediğim gbi ücretsiz alınan kulaklıklarla  detayları dinlediğinizde sanatçının eseri anlam kazanıyor. Müze içerisinde flaşsız fotoğraf çekimine izin veriliyordu. Sevdiğimiz eserlerden bir kaçı şöyle.

ssm-2

Işığın ve Gölgelerinin ressamı diye anılan Rembrandt ın ünlü  portrelerinden. Portrenin doğallığının neredeyse fotoğrafa yakın olduğu belirtiliyor.

ssm5

Dönem ressamlarından bir eser. Burada hoşuma giden ressam kendi portresini yapmış ve sonra tuvaline başarısında etkisi olduğu ifade etmek için eşi ve çocuğunu yerleştirmiş. Çok hoş değil mi?

ssm3

 

O döneme ait duvar karolarından bir örnek. Karolara oynayan çocuklar resmedilmiş, çocuklarla çok güzel

ssm4

Rembrandt sergisinin ardından Sakıp Sabancı’nın özel hat koleksiyonunu da gezdik.   Hat sanatçılarının eserlerini çizerken videoları var, inanılmaz bir sabır. Ayrıca hat koleksiyonu bölümünde özel bir ipad uygulaması yapmışlar,  ipad le eserleri fotoğrafta görülen ipad resimleri üzerine getirdiğinizde  ipadinizle açıklamaları dinliyorsunuz. Teknolojiyi en  iyi şekilde kullanmışlar.

ssm7

ssm2

ssm8

2 thoughts on “Sakıp Sabancı Müzesi ve Rembrandt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir