Patasana – Ahmet Ümit

Patasana Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’in Patasana romanı Hitit yolculuğumuz öncesinde okuduğum kitaplardan.

Gaziantep yakınındaki antik Hitit kentinde yapılan kazılardan bulunan tabletlerde Patasana’nın yazdıklarından ve tabletleri bulup üzerinde çalışan arkeologların kazı döneminde yaşadıkları gizemli cinayetler parallel olarak anlatılıyor.

Arada binlerce yıl olan farklı zamanlarda Anadolu insanı değişmiş mi 🤔, sorgulatıyor. Polisiye ve Hitit medeniyeti iç içe bir roman.


“ Ama öğrenmek kolay değildir, bir kaplumbağa gibi sabırlı, başı göklere değen yalçın kayaları un ufak eden rüzgra kadar inatçı olmalısın “ (40)


“Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. Tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak.
Sevdiği kadın aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği.. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. Ben Kral Pisiris’in danışmanı, Hitit sarayının başyazmanı, büyük mecls Panku’nun değerli üyesi, ben soyluların en soysuzu Patasana. “


“Savaşsız bir tarih düşünebilir misin? Sosyoloji, ekonomi, pskoloji? Tıbbın en çok ilerlediği evre bile Nazilerin Yahudi kobaylar üzerinde çalışmalar yaptığı dönem. Savaş insanoğlunun varoluş biçimlerinden biri. Hem toplumsal hem de bireysel olarak böyle bu. Ruhumuzdaki kötülüğü en iyi biçimde açığa çıkaran başka oyun yok. İnsanoğlu bu oyundan hiç vazgeçmedi, bundan sonra da vazgeçer mi bilmiyorum. “


“Belki böylece iki ırmak arasındaki bu verimli toprakları kardeşlerinin kanıyla sulamak yerine sevgiyle eker biçerler. Belki akıllanır, ömürlerini bir düğüne dönüştürerek mutluluk içinde yaşarlar. Belki gelecek kuşaklara acıyı değil sevnci, gözyaşını değil gülümsemeyi, kini değil sevgiyi , ölümü değil, yaşamı kalıt bırakırlar. Belki…”


“Patasana’nın tabletleri gibi binlerce belge bulup çıkarsak yine yararı olmaz Esracığım. İnsanoğlu çok aptal bir yaratık.
Peki ne yapacağız o zaman… İnsanoğlu acımasız diye , doğasında katillik var diye hiçbir şey yapmayacak mıyız? “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir