Ortaokula Merhaba, Anasınıfına Devam

  İrem’cim bu gün ortaokullu oldu.  Bana 5. sınıf halen ilkokulu anımsatsa, “ortaokul”  kelimesine çok alışamasam da 4+4+4 sisteminin 2. kısmına bugün başlıyor. Okula ilk başladığı gün oysa daha  dün gibi… Hafta sonu yeni sınıfları belli oldu, ilkokuldaki sınıflar karma yapıldı.  4 yıl birlikte okuduğu , sevdiği arkadaşlarından 4 ü ile birlikte yeni sınıfında birlikteler. Gönül hepsi birlikte devam etseydi istiyor ama diğer yandan da farklı ortamlara alışmaları için de  ortaokulda  her yıl yenilecek karma sınıflar, yeni arkadaşlar  onlar için de tecrübe olacak. Onlar için en büyük değişiklik sınıf öğretmeninin olmaması hatta bizim okulda  sabit sınıfları bile yok, derslikler arasında taşınıp duracaklar.  Yeniliklerle dolu bir yıl olacak onlar ve bizim için.

Ortaokula başlarken boylarımız arasındaki fark azaldı, 10 cm kadar. “Boyum kadar kızım var” sözünü yaşadığım günlerdeyim. Ergenlik belirtileri ile birlikte  ani çıkışlar, sinirlenmeler var ama bunları birden bir kenara bırakıp çocukluğa dönmeleri  de var.    Duygusal anlamda da yeni bir dönemdeyim anlayacağınız.

Kerem ise   şu an tam 5,5 yaşında ve anaokulunu tekrarlayacak. O’nun için sıkıcı mı olur acaba diye tereddütlerimiz oldu ama  taa 2 yıl önce dememiş miydik 5,5 çok erken diye. 5,5 yaşta okula başlama zorunluğu  davul ve zurnayla yapılan onca itiraza rağmen uygulanmıştı. Ne oldu da sessiz sedasız kalktı sizce? Çünkü 5,5 gerçekten erken.  Öğretmenlerimizin hazır demesine rağmen  küçük başlamasını istemedik Kerem’in, oldukça zor bir karardı.   Bizim hatamız geçen yıl Kerem’i anasınıfına göndermek oldu aslında,  1 alt sınıfta devam etmesi daha iyi olacakmış, doğal olarak  bu yıl  uzun süre  anasınıfındaki bir çok arkadaşı ile  birlikte 1. sınıf okuyacağını düşündü. “Kerem’cim 1 yıl daha oyun olacak ayrıca sen 5,5 yaşındasın onlar senden büyük” diyerek olabildiğince anlatmaya çalıştık. Neyseki bu yıl  çok iyi anlaştığı arkadaşları ile birlikte olacak  böylelikle alışma dönemini hemen atlayacağını düşünüyorum. İlk hafta yeni sınıfıyla birlikte alışacağını düşünüyorum.

Sabah okula ben bıraktım, Önce Kerem’i öğretmenine teslim ettik sonra İrem’le birlikte törene katıldık.  Ben  de beraber olmak üzere hepimiz heyecanlıydık.

Ülkemizde her çocuğun iyi bir eğitim alabilmesi dileği ile tüm öğrencilere hayırlı ve başarılı bir dönem olsun.  Öğretmenlerimize de aynı şekilde ilave olarak sabır da versin 🙂

Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve düşkünlüğe sürükler. (M. Kemal Atatürk)

ortaokul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sitenizi yeni gördüm çok beğendim.ne güzel,kızınız artık ortaokullu olmuş.ne çabuk büyüyorlar değil mi:)benim kızım da bu sene liseye başladı hala inanamıyorum liseli olduğuna:)işimiz zor bizim bu sene lise zor bir dönem tam ergenlik…ortaokul da ergenliğe geçiş…Allah kolaylık versin.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com