NEREDEN ÇIKTI BU ÇOCUK-İNCİ VURAL

2. bebeğini bekleyen tüm  anneler gibi; yapmam gerekenler arasında  kızımı da kardeşine hazırlayıp, doğduğu zaman  kendini dışlanmış hissetmemesini sağlamak gibi önemli bir sorumluluğum  var.   İrem, uzun süredir kardeşi olan arkadaşlarını örnek göstererek, “benim ne zaman kardeşim olacak?” diye sorup duruyordu. Ama işin gerçeğe dönüşecek olması  bambaşka tabi ki, doğunca neler yapacağını göreceğiz.

Benim  kardeş haberini vermem biraz acemice olmuştu, sonradan okulumuzun psikologu ile konuştuğumuzda  bunu daha iyi anlamıştım.  İrem arkamdan sessizce gelip, “böh” yaptığı  zaman korkmuştum, bu aslında her zaman oynadığımız oyunlardan birisi olmasına rağmen bu sefer beni korkutmayı başarmıştı. Olayın ardından  bebeğimizin olacağını anlatmış ve o yüzden  beni korkutmaması dileğimi eklemiştim.  Şimdi düşününce; gerçekten çok kötü bir açıklama olduğunu görüyorum. Psikologumuz, bu şekilde  O’na  haddinden çok fazla bir koruma sorumluluğu verdiğimi söylemişti. Çocuklara doğum hamilelikle  ilgili süreci net bir şekilde anlatmak gerektiğini konuşmuştuk. Konuşmadan sonra, her dediğime çok  daha fazla dikkat eder oldum.  Doğuma yaklaştığımız bugünlerde bebek hakkında daha fazla konuşuyor, bebeğin gelişinden sonra evdeki ortamı gözünde canlandırmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İşte bu kitabı görür görmez bu konuda bize faydalı olacağını düşünerek aldım. Klinik psikolog- pedagog İnci Vural tarafından yazılan “Mutlu Büyüyorum” serisinin “Nereden Çıktı Bu Çocuk?” kitabında; hamilelik, doğum ve daha çok da bebeğin eve gelişi konu ediliyor.   Öyküyle anlatılması bizimkinin çok hoşuna gitti, sevdi kitabını.

Ayrıca biz anne babalar içinde kitabın sonuna mektup eklemiş İnci Vural.

“Sevgili Anneler ve Babalar, Eve yeni bir bebeğin gelişi, tüm aile bireylerini sevindirdiği kadar ağabey ya da abla olacak çocuğu da heyecanlandıracaktır. Yalnız burada mutlaka hem merak hem istek hem de rekabet olacaktır…..” diye başlayan mektupta bu süreçte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaları sıralıyor.

Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bu kitabı tüm 2. bebeğine hamile arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

Ayrıca anne- babalar ve çocuklar için terapi öykülerinden oluşan, “Mutlu Büyüyorum” serisi sadece 2. bebek bekleyenler için değil. İlkokula yeni başlayacak, sünnet olacak,anne-babası boşanan çocuklar için de ayrı kitaplar bulunmakta, bilginiz olsun.

9 thoughts on “NEREDEN ÇIKTI BU ÇOCUK-İNCİ VURAL

 1. Arkadasim Gnulden tebrik ediyorum. Demek bir bebek geliyor. Bu benim kacirdigim mutlu bir haber olmus.

  Darisi basimiza ama Askim pek istekli degil 🙁

  Kitap resimleri ve konusuyla cok basarili gercekten. Tanitmakla cok iyi yapmissin.

  En kisa zamanda kucaklamaniz dilegiyle….

  — Çok teşekkürler. Senin de gönlüne göre versin Allah.

 2. Günaydın
  Nekadar bilinçli bir aileleri var çocuklarınızın yazdığınız bu yazıylada bizleride bilgilendirdiniz
  Bence birçok kişiye faydası olacak
  Bende 2.bebek bekleyen arkadaşlarıma tavsiye edeceğim kitabı teşekkürler
  Öpüyorum sizleri

  — Çok sağol Yelda, ikinci çocuk bekleyen arkadaşlarına da faydasının dokunacağını düşünüyorum.

 3. Güzel bir kitapmış ama ben geç kalmışım almakta sanıyorum.Neyse ki biz o dönemleri rahat ve güzel bir şekilde atlattık da.Ufaklık büyüyüp evde hakimiyet sağlayınca ablası tahammül edemez durumlara geliyor artık.Tamamen kendi aralarında sürtüşmeler.Biz durumu idare etme çabalarındayız sadece.sevgiler.Allah sağlık ve kolaylıklar versin.

  — Biz de rahat ve güzel bir şekilde atlatırız inşallah.

 4. abi ya da ablanın küçük kardeşi kıskanmamasında en büyük etken bence anne ve babann yaklaşımı. Yeni bebek doğunca büyük olanın kendi işini kendin görmelisin şeklinde boyundan büyük işler verilmesi, sen büyüdün abi abla oldun denmesi çocuğu olumsuz yönden etkileyerek hiçbirşeyden habersiz küçük kardeşine tepki vermesine neden oluyor. Ama eminimki İrem bunların hiçbirini yaşamayacak..

  — İnşallah Nur. İrem’den çok bize iş düşüyor zaten.

 5. Keşfetmediğim bir seriydi Özlemcim tavsiyen için sağol. Özellikle sünnet ve ilkokul kitaplarını edinmek isterim. Bakayım internette bulabilecek miyim?

  İremciğe de kolay gelsin diyorum. Kardeşi kabullenmesi kolay olur inşallah.

  İnternette bulmuştum ben Flame’cim. de var ama sipariş vermedim bu siteden hiç.

 6. ne güzel ülkemizde böyle kitapların olması

  Uzmanlar bu konudaki eksikliği gördü sanırım, çevirilerden sonra güzel dilimizle yazılmış kitaplar görmek bizi sevindiriyor.

 7. Çok güzel bir öneri… Kardeş kıskançlığını yada yeni kardeşi karşılamanın önemi ne güzel anlatılmış… Bizde ucuz atlatmıştık o dönem…
  Ama şu anda işler daha karma karışık diyebilirim…

  Sevgiler..

  Büyüdükçe kavgalar artıyor olailir, kendi kardeşlerimle halimi düşünüyorum da , her gün bir sorun yaratırdık

 8. Harika bir kitaba benziyor.Ada şimdilik kardeşi olacağı çok mutlu tabi ki.Ama 3 yaşında olduğu için ona daha çok oyun gibi geliyordur.Etrafta gördüğümüz bebekleri seviyor,herkese benim de kardeşim olacak diyor.Ama kardeşi olduğunda nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı bilmiyorum.Ama Ada da kitapları sevdiği için bunu ona kitapla daha açıklayıcı anlatmak süper olur mutlaka,en doğru kelimeleri aramaktansa hazır bir kitaptan-hem de bir uzman tarafından yazılmış- anlatmak daha kolay…

  — Duygularımız aynı, umarım Ada ve sen de kitabı seversiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir