KUZU GİBİ

Nasıl da melul melul bakıyor değil mi kuzumuz?

Örgü oyuncaklarımıza kuzuyu da ekledik, birlikte oynamaya bile başladık.

Bu kuzunun yapılış detayları dışında bir şey daha paylaşmak istiyoruz sizinle; özellikle ebeveynler bu soru size.

Çocuğunuzun bu şekilde kuzu gibi oturup kalmasını ister misiniz?

Biz şahsen istemeyiz tüm amacımız çocuklarımızın ilerde mutlu ve özgüvenli bireyler olması. Onlarla iletişim kurup duygularını anlamaya çalışmamız, yaptığımız faaliyetler, doğada gönüllerince oynamalarını müdahalesiz izleme çabalarımız, vs hep bu sebepten.

Uzmanlar özgüvenin insanın kendinde hissettiği iyi duyguların çokluğu ve kişinin kendindeki bu potansiyelin farkında olma durumu olarak açıklıyor. Özgüven sayesinde kendimizi ve yapabileceklerimizii tanıma fırsatı bulup ve sadece başka insanların bir şeyler yapabileceği düşüncesinden sıyrılıp, kendi kararlarımızı uygulamak için çabalıyoruz. Aksi durumlarda ise kendi görüşlerimizi ifade edemeden , başka insanların kararları ile ömrümüzü geçiriyoruz, kendi sınırlarımızı da tanıyamıyoruz. Kısaca kuzu oluyoruz kuzu.

Umarız bizim ve bu şekilde çocuklarına özgüven için çabalayan tüm ebeveynlerin çabası sonuçsuz kalmaz.

Şimdi kuzunun yapılışına gelelim.

Kuzuyu yapmak için kadife yün ipliği ve çok kalın tığ (tığ no:6)kullandım. hem iplik hem de kalın tığ ile çabucak bitti parçalar.

Gövde için beyaz iplikten iki tarafı açık bir oval işledim. Ayaklar için kahverengiden 4 dikdörtgen, kulaklar için beyazdan üçgen ve kafa için yine kahverengiden yukarı doğru genişleyen yamuk işledim. Fotoğraflarda parçalar ve birleştirilmesi gösteriliyor. Gövdeyi ve kafayı elyaf doldurduktan sonra birleştirdim, ayaklar için elyafa gerek olmadı, kısa ve sert olmasından dolayı ayakta durabiliyorlar. Saçlarını beyaz yünü kıvırıp kafadan geçirerek oluşturdum. Gözleri için yapışkanlı boncuk kullandım etrafını beyaz geçirdim. Ağız ve dil için yine orlandan ördüğüm parçaları kullandım. Kuyruğu saç ile aynı yöntemde yaptım.

Aslında en zoru yüz ifadesinin (göz, kulak, saç, vs) oluşturulması oldu. Bu konuda bana çok yardımcı olan Ayfer’e çok teşekkürler.

Ve tüm bu işlemlerin ardından sevimli kuzumuz tamamlandı.

Çocuklarımızın “kuzu gibi olmak” deyimini hiç hissetmeleri dileğiyle.

Kaynak

11 thoughts on “KUZU GİBİ

 1. Yaratıcı hatunun hali başka tabii ayol çok şapşal bu ya o dil o bakışlar çok sevimli olmuş ya

 2. aaa bayildim ben buna, bana versen bende oynarim walla, hatta rafimdaki diger kuzularin yanina oturturum, kardes kardes gecinip giderler :))) zuzuuuuu :))

 3. galiba istemem kuzu gibi oturmasını…yaşının gereği bütün yaramazlıkları yapsın…nasılsa büyüyünce hayat onları disipline edecek.

 4. umarım kuzu gibi olmazlar. kuzunuz çok şirin olmuş. Bu arada iyi bayramlar diliyorum.

 5. çok şirin bi kuzu bu. Pek güler yüzlü. Evet bu ifadeyi vermek galiba önemli olan. Benim hiç kuzu gibi çocuklarım olmadı. Annelerine çeken iki dişi panterim var. Sevgiler size.

 6. ya kuzu çok tatkı olmuş ama ben size bi şey sormak istiyorum şu yaptığınız çocuklar için olan kulaklık varya onların ismini sorucaktım size ya ben dışarıda bi arkadaşımda gördüm ama ismini sormayı unuttum bi yere aramaya gitsem ismini bilmediğim için bulamıyorum bu kulaklıkların ismi varmı lütfen cvp yazın bekliyorum şimdiden sağolun

 7. HAKİKATEN DONDUM YANİ NE GÜZELL BUNLAR YAHU AYY HEPSİNİ BİLGİSAYARIMA ATTIM SAKINCASI YOK DEĞİL Mİ ÇÜNKÜ VALLAHİ ÖZENDİM HEMEN YAPICAM DA HANGİSİNİ YAPSAMM

 8. Ya bişe sölücem de bu kuzucuklar çok güzel çok hoşuma gitti. 10 gün sonra da sevdiğim kızın doğum günü. Bunun gibi bir hediye arıyorum ve bulamıyorum. Bu kuzuları gördüm içim cız etti.
  Acaba sizde fazla kuzu varsa bir tanesini bana verebilir misiniz. mail adresimi biliyorsunuz. bir yanıt verebilirseniz sevinirim ya.

  — Celil, maalesef kuzumuzdan fazla yok,yardımcı olamadığımız için üzgünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir