Kışa Hazırlık Yiyecekler

Şu günler kış hazırlıklarının yapılması için son güneşli günler. Bu günlerde biber ve kabak kurutmaya çalışıyorum. Biberleri ipe dizerek kurutuyorum, kabakları ise dilimleyip sadece ara ara ters yüz etmek yeterli. Ara ara ani bastıran yağmur alelacele hepsini toplayıp içeri almamıza, sonra tekrar dışarı çıkarmamıza neden oluyor. Pastırma sıcakları denen sıcak günler de dahil olmak üzere daha önümüzde epeyce güneşli gün olur diye düşünerek sebze ve meyve kurutmaya devam ediyorum…                                ddKurutulmuş domates ayrıca biber salçasını yağmurlar başlamadan evvel yaptım hazırladım. Kurutmak için en iyi domates şişe domates de denilen Bursa domatesiyle oluyor. Domatesleri boyuna ikiye kestikten sonra fırın ızgarasının üzerine dizdim. Izgarayı da fırın tepsisine koyup balkonun en çok güneş alan köşesine yerleştirdim. Domateslerin üzerine biraz kaya tuzu serptim. Tuzlandıklarında daha geç kurudukları doğru ama daha lezzetli oluyorlar. Zaten en fazla 5-6 günde de kurumuş oluyorlar. Kuruyunca toplayıp deep freze de bekletiyorum bir süre, daha sonra kilerde veya buzdolabında muhafaza ediyorum.                                                 salc

Domates salçasını bir tanıdığımıza yaptırdığımız için sadece kırmızı biber salçasıyla uğraşıyorum. Kırmızı biberleri yıkayıp kuruladıktan sonra mutfak robotundan geçirip güneş alan bir yerde bir kaç gün bekletiyorum. Ara sıra gidip karıştırmanız yeterli. Biber salçası da tuzlanıyor ve gittikçe suyunu çekip rengi koyulaşıyor dört beş günde tamamen hazır oluyor. Kavanozlara kaldırmadan evvel biraz yağ koymayı ihmal etmiyorum..

Yemeklik domates sosu için şişe domatesi kullandım. Rendeleyip bir iki taşım kaynattıktan sonra cam kavanozlara koydum. Burada da püf noktası kavanozları hiç kullanılmamış kapaklarla kapatmak. Kapakları suda kaynatıp henüz sıcakken kapatmak hava almasını engelliyor. Kapaklar kapanınca kavanozları ters çevirmeyi unutmayın.

Kışın tüm bu hazırlıklarımızı ağız tadıyla yiyebilmek dileğiyle….

1 thought on “Kışa Hazırlık Yiyecekler

  1. biber salçası yemekleri domates salçasından daha çok lezzetlendiriyor. hele evde yapılmışsa diyecek söz kalmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir