Kardan Adam- Özledik Seni!

Bir kaç hafta önceydi,  yakınlarımızla yaptığımız sohbet,  garip bir yerlere gitti ve “Sen inanıyor musun küresel ısınmaya?” diye bir soruyla karşılaştım. Yaşadığım dumuru anlatmam mümkün değil, ben iklim değişikliği için ne yapılması gerek, çocuklarımıza nasıl bir gelecek bırakıyoruz diye kafayı yorarken, evde   geri dönüşüm için ciddi vakit harcarken bu soru hiç olmadı. Hem de, 2007’deki yazımızda bahsettiğimiz  gibi karşımdaki kimse  globallikten uzak, apartman görevlimiz değildi, gayet iyi eğitim görmüş, dünya görmüş, kitap -gazete okuyan bireylerdi.   “Gerçek doğru” diye bir şey yok ve  “ben inanıyorum diye herkesi inanıyor sanmam” da bir o kadar aptallıkmış, bir kez daha  anladım. Onlar; “Bak avrupa karlar içinde , biz … de yaşarken hiç yağmamıştı şimdi hep kar” tezlerinden yola çıkarak iklimlerin değişmiş olabileceğini ama  küresel ısınmaya inanmadıklarını söylüyorlardı. Eriyen buzul kütlelerinin son yıllardaki artış rakamlarını konuştuk sonrasında ama  düşüncelerin bir anda değişmesi çok zor tabi.

Şimdi ortada  bir gerçek var ki;  Biz Türkiye’nin belli bölgelerinde yine kara hasret bir kış geçiriyoruz.  Karı bırakın nerdeyse sıcak bir kış geçiyor hatta.   Yine de bu konuda haksız çıkan biz olalım inşallah. Geleceğimiz için yapılması gerekenlerin başında bu gerçeklerin daha fazla duyurulmasının gerekliliği sanırım.

Bu tatsız konuya şirinlik katan tek şey ise  bu kardan adamlar!

Tombik kardan adamımızı geçen yıl yapmıştık. Tombiğin  arkadaşını ise bu yıl.  Yapılış detayları tombikle hemen hemen aynı; yine tek parça, amigurumi, sık iğne tekniği ile merserize ip kullanılarak örüldü. Ana Farklar;  amigurumi göz kullandım (Hayal Arkadaşlarımdan), İple sardığım boncuğu burun olarak kullandım (Örgü Safinazımızdaki metod), boyut itibariyle asılabilmesi veya anahtarlık olabilmesi için ipten askı yaptım.

Poz verip ayrıldılar birbirlerinden. Minik kardan adamımız , adı artık “Üzüm”, ödevlerine yardım ediyor arkadaşının.

Değişik malzemelerle yaptığımız diğer  Kardan Adamlarımız için;

Ampulden Kardan Adam

Kağıt Hamurundan Kardan Adamlı  Kart

Keçeden Kardan Adam