KADINDAN KENTLER- MURATHAN MUNGAN

Bu kitabı öncelikle öykülerin ünlü sanatçılar tarafından okunduğu tanıtım gecesine dair haberlerden öğrendim. Kitabı okuyabilme fırsatını ise ancak buldum.

Kadından Kentler’de nedir diye düşünüyorsunuz kitabı elinize aldığınızda. Sonra arka kapaktaki etiketleri inceliyorsunuz, beni ilk çeken etiket doğal olarak Adana Seyhan Oteli olmuştu.

Kadından Kentler 16 kentte geçen 16 farklı kültürdeki kadının hikayesinden oluşuyor. İzmir, Adana, Trabzon, Bursa, Samsun, Amasya, Ankara,Sinop, Afyon, Kırşehir, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gümüşhane, Mersin de geçen hayatların ardından buluşma noktaları İstanbul Esenler otogarında sonlanıyor. Akıcı dille yazılan hikayelerin arasına birazcık zaman koymanızı ve üzerinde biraz düşünmenizi tavsiye ederim. Ben öyle yaptım; her bir öyküde derinlerine indiğimiz kadınlarla daha fazla birlikte kalmış ve hayatları üzerinde düşünmüş oldum böylece.

Yaşadığım şehirlerden başta memleketim Adana, Ankara ve Kayseriyi okurken o kentin içindeyim gibi hissettim. Bir şehrin bir kadına kattığı detaylar buymuş demek ki… Kayseri geleneklerindeki düğünün önemi, Adana sıcağı, kebabı ve şehirdeki yaşam öyle detaylarla süslenmiş ki Murathan Mungan bu kentlerde ne kadar sürelerde bulundu diye düşünüyorsunuz.Bir de biz kadınların ne kadar karmaşık ve birbirimizden farklı olduğumuzu.

Okuyanlar, siz de benim gibi çok beğendiniz mi bu kitabı?

7 thoughts on “KADINDAN KENTLER- MURATHAN MUNGAN

 1. Kitap muhakkak guzeldir. Murathan Mungan’a ait hic bir eser okumadim henuz. Ama asil; kitabin kapak resmi bana cok ilginc geldi. Uzun sure bakip, anlamaya calistim…


  Söyleyince kapağı yeniden inceledim, hepsinde bir hüzün var, kitabın içinde de hüzünler çok..

 2. Kitabin bi yerde tanitimini izlemistim ve merak etmistim.Murathan Mungan , kadinlari inanilmaz taniyor ve tanimliyor bunu Yuksek Topuklar kitabinda dusunmustum.Eminim bu kitapda cok guzeldir!

  Kesinlikle katılıyorum, kadinlari o kadar iyi anlatıyor ki bu öykülerde

 3. Kitap’ı aldım ama halen okumuş değilim.
  Yemek kitaplarını okumaktan tarif bakmaktan çok erteledim farkındayım..Okuduktan sonra yorum yapmam daha doğru olucak…Tavsiyeni dikkata alıp okuyacağım.

  Sevgilerimle…


  Okuduktan sonra bekliyoruz tekrar. Okuduğumuz kitaplar aslında hepimizde farklı etkiler bırakıyor bakalım sen sevecek misin?

 4. Kitabı okumadım ama siz çok beğenip tavsiye ettiğinize göre muhakkak güzeldir. İlk fırsatta bakmak lazım.


  Teşekkür ederiz, umarım sizde severek okursunuz kitabı.

 5. murathan munganı çok severim,bu kitabı da bir tv programında tanıttıklarında izlemiştim,umrım okurum bir gün,teşekkrler…


  Perili Köşk , seni tanıdığımız kadarıyla bu kitabı seveceğini düşünüyoruz.

 6. ben de beğendim çok…
  hem de ek olarak kitabı kendisine imzaalttım ve hayranı olduğu arkadaşıma hediye ettim…ben de Adana’yı okuyunca çok etkilendim…
  sevgiler,

  not:ıslak kek de muhteşemm…..ellerine sağlık


  Kitabı hediye ettiğin arkadaşın çok sevinmiştir, eminim.

 7. Murathan Mungan’ı çok seviyorum. Şu sıralar başka şeyler okumam gerektiğinden çok istememe rağmen henüz bu kitabı okuyamadım. İnşallah en kısa zamanda okuyabilirim


  İnşallah, Esra’cım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir