GÜNEŞTE BİBER SALÇASI

Yine kışlıkların hazırlanma zamanı geldi biz de harıl harıl çalışmaya başladık. Bu sene bahçede kabak çok fazla oldu. Bu yüzden ilk kez deep freeze e kabak koymayı denedik.Kabakları iki şekilde hazırladık, bir kısmını mücver için rendeleyip, bir kısmını da yemeklik olarak dilimleyip poşetledik. Bunun dışında deep freeze deyince salatalıkların bile rendelenip cacık için deepfreeze konabildiğini öğrendim.

Bu aralar salçalarımızı ve reçellerimizi de hazırlıyoruz. Domates salçasını bir tanıdığımıza yaptırıyoruz ama biber salçasını her sene kendimiz yapıyoruz. Biz hiç pişirmeden tamamen güneşte kurutarak hazırlıyoruz salçayı.

Biz bu sene 30 kilo kırmızı biberden yaptık biber salçamızı. Biberleri tek tek yıkayıp saplarını ayrıdık ve ortadan ikiye bölüp güneşte bir gün kuruttuk. Daha sonra robottan çektik. Kabukları iyice ufalsın diye bir de blendardan geçirdik. Tuz ekledik ve genişçe iki tepsiye koyup güneşte üç gün beklettik. Sık sık karıştırdık. Salçamız iyice suyunu çektikten sonra içine zeytinyağı da ekleyip kavanozlara koyduk. 30 kilo kırmızı biberden yaklaşık 8-9 kilo salça elde ettik.

Domates ve biber salçamızı böylece hazırladık, sıra geldi kışlık domates hazırlamaya

13 thoughts on “GÜNEŞTE BİBER SALÇASI

 1. Maşallah yaa,çok takdir ettim sizi..Bereketi bol olsun yaptıklarınızın…Marmara bölgesinde birşey kurumadığından ben çok tembel görülüyorum sizin yanınızda yaw 🙂

 2. oh elinize sağlık mis gibi kokuyordur şimdi.bizde de güneşte yapılır,Maraş 🙂

 3. kış hazırlıkları başlamış güle güle ağız tadıyla yiyin inşaallah.
  ben de bu Adana’nın kavurucu sıcağında biber salçamı kendim yapmayı düşünüyorum sizin tarif bana pratik geldi deneyeceğim sevgiler.

 4. Ellerinize emeğinize sağlık.
  Ben hala hiç denemedim.Kendime bu konularda pek güvenim yok..

  sevgiler

 5. Kayınvalidem ve annem sayesinde ben hep hazıra konuyorum ama tarifiniz pratiğe benziyor. Not aldım 🙂 Yorum yazarken hala zorlanıyorum 🙁 Kes yapıştır yaptım bu defa..

 6. çok güzel görünüyor.biber salçasına bayılırım hele de acıysa,sıcak bir dilim ekmek üstünde dünyanın en güzel yiyeceği oluverir benim için.

 7. ellerinize emeğinize sağlık
  bizde hep kendimiz yapıyorduk ama bu sene kısmet olmadı ama hala geçen yıldan kalma 2kavanoz salçam var

 8. Benim maharetli arkadaşım.Ne güzel gözüküyor….Kızarmış ekmeğimin üstüne sürmek için sabırsızlanıyorum…

 9. Ben biberleri haşlayıp kabuklarını soyuyorum.Sizin yaptığınızda salçanın içinden kabukları ağıza gelmiyor mu ?Kabuklu kötü olmuyor mu?

  robottan iyice geçirdiğimizi için kabukları öyle ufalıyor ki rahatsız etmiyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir