Fırında Waffle Tarifi

Waffle bizde herkesin ama özellikle çocukların bayıldığı bir tatlı..

Waffle için ozel şekilli makineler olsa da tost makinesinde yapılabiliyor.  Fakat yapışmaması için fazlaca yağlanması gerektiğinden, arka arkaya pişirildiğinde ortaya çıkan ağır yağ kokusu nedeniyle evde yapmayı tercih etmiyordum.  Neyse ki  bu tatlıyı fırında yapma yolunu bularak sık sık mis kokulu waffle lar yemeye başladık. Biz bunun için silikon kaplar kullanıyoruz…şekil bence çok da önemli olmadığından düz tepsilerde de pişirilebilir.

Fırında waffle için malzemeler ve yapılışı şöyle…

yarım paket margarin ( veya 125 gr tereyağı)

90 gr kadar şeker

2 yumurta

1 pk kabartma tozu

1 pk vanilya

200 gr kadar un

150-200 ml kadar süt

——————

üzeri için sürülebilir çikolata ve çeşitli meyveler, fındık, fıstık, ceviz

 Önce yağı hafifçe eritiyoruz…bunun içim mikrodalga fırın ya da ısınmış fırını kullanabilirsiniz..

Yağı erittikten sonra şekerle birlikte çırpıyoruz, yumurtaları da ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Daha sonra unu, vanilya ve kabartma tozunu da ekledikten sonra yavaş yavaş sütünü ekleyerek karışımı hazırlıyoruz. Sahlep kıvamı kadar akışkan bir karışım olması önemli…bu yüzden sütü dikkatli koymalısınız…

Daha sonra silikon kaplara koyarak önceden ısıtılmış fırında alt-üst ayarında 220 derece sıcaklıkta  veya turbo ayarında 200 derecede rengi hafif koyulaşana dek pişiriyoruz.

vaffle

Waffle lar henüz sıcakken üzerine çikolata sürdükten sonra meyve dilimleri ve fındık, fıstık, ceviz gibi malzemelerle süslüyoruz.

Afiyet olsun….

(Not: bizim kaplarımız Tchibo’dan )

2 thoughts on “Fırında Waffle Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir