Diş Perileri Yine Bizim Evde

Yaklaşık 10 ay önceydi ilk süt dişimizin sallanması,   alt ön iki dişimiz sırayla dişimiz sallanmış sonra düşmüş ve arkasından yenileri gelmişti. Sallanmaya başladığımız dönemde okuduğumuz Küçük Prenses- Dişimi İstiyorum kitabı epey etkilemişti bizi, bu yazımızı okuyun kitaptaki hikayenin nasıl gerçeğe döndüğüne biz bile şaşırmıştık 🙂

Son 1 ay içerisinde de üstteki iki ön dişimiz düştü sırayla, bu kez kaybolmadılar çok şükür, okuldan peçeteyle eve geldi her ikisi de. Yenilerinin de uçları göründü, heyecanla bekliyoruz   çıkmalarını.  Ön  üst dişlerin düşmesi   görüntü ve konuşmayı daha bir etkiliyor sanki.  Bazı sesleri zor çıkardığından konuşması değişti. Herşeye rağmen süt diş lerinin dökülmesi  özellikle de bunun okulda olması, revire gitmesi, yeni dişlerin  geliyor olması , tüm bu akış çok mutlu ediyor bizim kızı, büyüme belirtileri ne de olsa:)

Artık dişlerine daha dikkatli bakması gereken yeni bir döneme başlıyoruz kızımla.

Süt dişleri  nedir, ne zaman dökülür diye araştırdığımda bulduğum bir kaç noktayı sizinle de paylaşmak istedim. Kaynaklarım; 1 ve 2.

—Hangi diş ne zaman çıkar?
İlk diş yaklaşık altı aylıkken çıkar. Akıl dişleri de 18-20 yaşında… Demek ki diş çıkarma süreci, insanın 20 yılını alır. Ama hangi diş kaç yaşında çıkar? Bunu özetleyen bir tablo hazırlanmış ve aşağıda verilmiştir. Tablodaki yaşların yaklaşık rakamlar olduğunu; 1-1,5 yıl önce veya sonra sürmesi gereken dişin vakitsiz sürebileceğini, bazen de gecikmeler olabileceğini belirtmeliyiz.

DİŞLERİN SÜRME TABLOSU
SÜT DİŞLERİ SÜRME DÜŞME KALICI DİŞLER SÜRME
I

II

III

IV

V

Orta kesiciler

Yan kesiciler

Kaninler

1.süt azıları

2.süt azıları

6-12 ay

6-12 ay

18-24 ay

12-18 ay

24-30 ay

7 yaş

8 yaş

10 yaş

9 yaş

11 yaş

1  Orta kesiciler

2  Yan kesiciler

3  Kaninler

4  1. Küçük azılar

5  2. Küçük azılar

6  1. Büyük azılar

7  2. Büyük  azılar

8  3. Büyük azılar

7 yaş

8 yaş

10 yaş

9 yaş

11 yaş

6 yaş

12 yaş

18 yaşından sonra

—Tabloda her nekadar 7 ya dese de bizde de tecrübe edildiği üzere, çocuk  5 -6 yaşlara geldiğinde daimi dişler sürmeye başlar ve süt dişleri yerleri­ni alttan gelen daimi dişlere bırakır.

—Genel olarak kızlarda erkeklere göre dişler daha erken sürer. Süt dişlerinin erken sürme nedenleri Süt dişlerinin normal zamanından farklı za­manlarda sürmelerine rastlanabilmektedir. Genel olarak erken sürmeler gecikmelere göre daha az rastlanan bir durumdur. Dişlerdeki erken ya da geç diş sürmesinin en önemli nedeni irsiyettir. Ayrıca hipofiz ve tiroid bezlerinden salınan hormonların faz­la salgılanmasında dişler erken sürer.


4 thoughts on “Diş Perileri Yine Bizim Evde

 1. maşallah…:))insanoğlu doğumdan ölene kadar dişinden çekiyo kısaca:))))))yeni çıkanlar acı veriyo ,doktordan korkuluyo ….:)))kızına ve sana sağlıklı dişler diliyorum:))))))eh gözünüz aydın:))))))
  …….
  ben asyanın ilk bikaç dişlerini saklamıştım….sonra yeğenimin bigün dişi çıkmış çıkar çıkmaz elinden düşürmüş.ağlıyordu,arıyordu heryeri..dişim kayboldu diye…..bende cüzdanımda asyanın bi dişi vardı..çaktırmadan yerden bulmuş gibi yapıp yeğenime verdim al bak burdaymış diye….nasıl sevinmişti dişimi bulduk diye:)))))))))

 2. o kadar uzak geliyor ki şimdi bunlar bana, çok geçti üstünden ama Cancan’la yeniden başlayacağız sanırım:)) Şimdi bizi ısırmak için kullandığı dişler düşecek değil mi:))

  Sevgimle

 3. Disal, Çok teşekkürler, dişleri saklamanız yeğeniniz için hoş bir sürpriz olmuş.

  Enerji ve Huzur, hepimize gerekli bu bilgiler daha fazlası kaynaklarda elbette.

  Lale Abla’cım, yaklaşık 4 yıl daha aynı dişlerle ısırmaya devam edecek Cancan 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir