Bileklik Nasıl Örülür?

Bileklik örmeye devam ediyoruz. İlk kez burada anlattık ve daha sonra düz bileklik örmeyi burada gösterdik.  Bu kez de verev desen çıkarmayı göstermek istiyoruz. Tekniği öğrendikten sonra gerisi size kalmış, zevkinize göre renklerini seçebilir, daha ince veya kalın örebilirsiniz .

Merserize ipten dilediğiniz renkte, dilediğiniz sayıda  birer metre boyunda ipler kesin ve üstten bir düğüm atarak birleştirin.

İpleri renklerine göre sıraya dizin. Bu verev desen için çift sayıda ip kullanıp sağ ve sol taraftakilerin aynı renk sırasında olmasına dikkat edin. Burada en sağ ve en soldakiler mor , onların yanındakiler beyaz ve sonra yeşil, her iki tarafta altışar olmak üzere toplamda 12 adet ip var.
En soldaki mor iple yanındaki beş tane ipi düğüm atarak örüyoruz. Düğüm tekniği için bu yazımıza bakabilirsiniz. Daha sonra en sağdaki mor iple onun solundaki beş ipi de düğümleyerek örüyoruz.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi en sağdan ve en soldan başlayarak ördüğümüz mor ipler ortada yanyana geldiler. Şimdi bu ikisini düğümleyerek bu sırayı bitirmiş oluyoruz. Bundan sonra sıra her iki baştaki yeşil iplere geliyor. Onları da ortaya kadar örüp  ortada birbirleriyle düğümleyeceğiz.
Dört sıra ördükten sonra bilekliğin deseni kendini göstermeye başlıyor.
Bileğime bağlayacak uzunluğa gelince en üstte yaptığım gibi bir düğüm atıp bitiriyorum bilekliğimi, artık bileğime takabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Harika

  2. ya çok karışık geldi

  3. Geçtiğimiz yıllarda kocagilimin yine buradan heves edip örmeye başladığı, eve gelen eş dosta armağan ettiği minnak sevimli bileklikler… Yeni modellerden hemen haberdar ediyorum 🙂 Paylaşım için çok teşekkürler.

  4. Süperrrr olmuş. Hep karışık bulurdum ben bu tarifleri ama ne güzel anlatmışsınız..

    Hayırlı Ramazanlar…

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com