Aşure Zamanını Kaçırmadan

 Aşure zamanını kaçırmadan yapayım diye bu hafta sonunda  yaptım aşuremizi. Özenli bir alışverişle başlıyor, aşure yapımı. Eşim “Her  çerezciden alınmaz aşure malzemesi”diyerek çarşının içerisinde epey yürüttü bizi, çerezcisini bulmak için.  Bir gün önceden buğday, fasulye, nohutu ıslatmıştım, alışverişten sonra öce fasulye ve nohutu ayrı ayrı düdüklü tencerede pişirdim.Buğdayı da bir süre düdüklü tencerede  pişirdikten sonra   kapağını açarak pişiremeye devam ettim pişene dek. Aşurenin tam tarifine, püf noktalarına  ve hikayesine  bu eski yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda  en çok sevdiğim tatlılar arasına girdi Aşure. Oysa  çocukken böyle değildi, tıpkı şimdi çocuklarımın pişen aşurenin tadına bile bakmadıkları gibi:(  Onların  oralı olmadıkları aşureler de dolaptan bana göz kırpıyorlardireniyorum bir porsiyonu aşmamak için:)

asure1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayşe Hnm buradan da olsa tekrar görüştüğümüze memnun oldum…bekliyorum inşallah :))

  2. Merhabalar Fulya Hanım, epeydir sitenize girmiyordum,nasıl olduysa bugün aklıma düştü, bir dolaşayım sitede dedim.Özlemişim çocuklaçocuğu. Size karşı da iade-i ziyarette bulunamadığım için çok üzgünüm.Aracımı sattığım için gelemedim ama bahar da uğramayı düşünüyorum.Bu arada aşure de nefis görünüyor. Tabii vakti geçti geç yazıyorum ama bu sayfada takılınca buradan yazmak istedim.Kolay gelsin

  3. Allah kabul etsin canım
    nefis lezzetli görünüyor

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com