Araba Yarışı Merakı

Başlığı görünce  bizim prensler geldi değil mi aklınıza? Oyuncakları; kız oyuncakları , erkek oyuncakları olarak  ayırmak çok da doğru bir şey değil bize göre, 2007 de  güzel bir anı paylaşmıştık bu konuda.  İrem’in hiç bir zaman en favori oyuncakları olmadı bebekler, barbieler. Sadece pembe renk ya da prenses temalı ürünlerle  oluşturulmaya çalışılan kız cinsiyet kimliğine karşı çıkan Pinkstinks ( (Türkçe kaynak  için  burası ) adında bir oluşum var ya , işte biz gönülden destekliyoruz bu oluşumu.  Oyuncak seçiminde özgür olmalı çocuklar.

Flash and Dash yarış arabaları merakı henüz yeni,  kuzenlerinin  sayesinde öğrendi arabaları.   Önce çizgi filmle başladık sonra doğumgünü için  teyzesinden  uzaktan kumandalı araba istedi, birlikte yarış yapacaklarmış 🙂

Yarış yaptılar geçen hafta sonu boyunca. Çizgi filmleri nasıl taklit ediyor bu çocuklar inanamazsınız, Nickelodean’da “Flash and Dash” seyreden çocukları olanlar bilirler; yarış da farklı farklı terimler var, şimşek çarpması, ejder dönüşü, kasırga, vs… Tüm hepsini yapmaya çalışıyorlar, konuşmaları aynı. Onların o halini görünce çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkisi bir kez daha ürküttü beni gerçekten. Kontrollu olmak gerek seyrettikleri konusunda.

Flash and Dash kumandalı arabalara gelince; resmen pazarlama başarısı olduklarını düşünüyorum. Daha önce de kumandalı arabalar vardı ama çizgi film , arabaların sahiplerinin karakter özellikleri,  arabaların özellikleri  ve daha bir çok şey ile çok iyi hazırlanmış bir proje. Ve tabi yazık biz anne babalara, çocukları uzak tutmak hiç kolay değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kızlara hep pembe hep pembe değil mi? Oysa erkekler de pempe giyebilmeli 🙂

  2. bende oyncaklardaki cinsiyet ayrımını ve de hele renklerin bu kadar bariz şekilde ayrımını anlayamıyorum biz de çok oynadık arabayla küçükken erkek mi olduk hayır

  3. sizin çağın gerisinde kaldığınıza asla inanmayız Nalan Abla’cım, yazınızı okuyoruz hemen

  4. kızlar,yazınızı ve linkleri okudum hatta bu gün ben de pinkstinksile ilgili yazdım.
    Bizim oğlan da hayvan ve araba aşığı.
    benim pedagojik yönüm hem çağın biraz gerisinde kaldı hem de anneanne duygusallığı eklenince tekledi ama…
    öğrenmenin yaşı yok ne de olsa:)))

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com