ANLADIM

Sevgili Ece’nin Balkonu “Bugün bunu Gördüm, öğrendim, düşündüm” şeklinde bir yazı dizisi yapmış. çok hoşumuza gitti.

Yaşam bize hergün yeni bir şeyler öğrenme / anlama fırsatı  veriyor. Anne olduktan sonra anladığım bir şeyi paylaşmak istiyorum ben de.

13 yıl kadar önce, bindiğim şehir içi bir otobüste bir kadın bebeğini emziriyordu. Amanın ne kadar ayıplamış ve sinirlenmiştim. Bu ne rahatlık, bu ne saygısızlıktı? Topluma hiç saygı kalmamıştı.

Geçenlerde yaşadıklarım tetikledi ve bu olay canlandı yeniden gözümde;

İrem’le hergün   havuza gidiyoruz, henüz O’nu  yalnız bırakamıyorum, Kerem yanımda olunca giremiyorum da. Biz de  Kerem le izliyoruz kenardan. Havuza gitmeden  hemen önce besliyorum, kızım uzun uzun eğlensin diye. Ama bir kaç kez Kerem yine acıktı ve  İrem  le kısa süre sonra dönmek zorunda kaldık. Yok yok  Kerem’i havuz başında emzirmedim.  Ama  o olay  üzerinde yeniden  düşündüm.

Çok şükür bebekle gittiğimiz her yere araba ile gidiyoruz.  İstanbula, kardeşlerimize, dostlarımıza, alışverişe  veya hastaneye 🙁 gittiğimizde yol boyu emzirme şansım var arabada. Dışarda işimiz uzadığında  arabaya dönüp emzirebiliyorum. Diğer taraftan süt sağma makinamız var.

Ama ya bu imkanlarımız olmasaydı? Otobüsteki  o kadın gibi emzirir miydim bebeğimi?

Üniversite öğrenciliğinden anneliğe geçtikten sonra bu soruya verdiğim cevap; EVET. Çünkü;

1) Bebeğimi aç bırakmak söz konusu ise hiç bir başka değer umurumda değil. Uygun kıyafeti seçtin mi göğsün de görünmüyor zaten.

2) Emziren anne görüntüsünün  en masum ve doğal görüntülerden birisi olduğunu düşünüyorum.

Siz ne dersiniz arkadaşlar?

Not:foto google görsellerden

NOT 2:

Sevgili Elfeyp bu yazımızdan hareketle güzel bir post yazmış, işin bir de bu yönü var tabi.

15 thoughts on “ANLADIM

 1. Bebeği aç bırakmak tabi ki olmaz.bende emzirirdim ama uygun koşulları yarattıktan sonra.Bir gün gezmeye gitmiştik. Sahile. Arabayı uzağa parkettiğimiz için arabada emzirmek gibi bir şansım yoktu.Ama ne yaptık herkese arkamı dönmeye çalıştım ve üzerime bir örtü örttüm.Tabi ki çok zordu ama bu şekilde emzirmeye çalıştım.Öyle labbadanak çıkarıp vermek herkesin içinde bana göre değil.

  –işin püf noktası uygun kıyafette bende öyle düşünüyorum, yine de çekiniyoruz. O kadınında muhtemelen görünmüyordu ama dışarda emzirmesini anlayamamıştım.

 2. Benim de zamanında Volkan’ı yolda emzirmişliğim vardır, malum arabamız yoktu. Ama şu da var ki, herşeyin bir üslubu, adabı olmalı. Benim mutlaka yanımda koyu renk bir tülbent, ince bir battaniye olurdu. Onu üzerime örtüp bir de eşim yada arkadaşım arkadan bağladı kı hiç sorun yaşamadan emzirebilirdim.
  Daha sonra emzirme örtüleri çıktı, gördünmü bilmem. (google görsellerde var) Yöntem benim kullandığımın aynısı :)) Daha modernize edilmiş o başka :))
  Açıkcası üslüplu olduğu takdirde “neden olmasın” diyenlerdenim 🙂

  — Emzirme önlüklerini bilmiyordum ben de ince battaniye kullanıyorum gerektiğinde, örtüler de güzelmiş.

 3. Bende dışarda emzirmek zorunda kalanlardanım. İnce battaniyemizi örterek tabiki. Aç kalacağına:))

  — aynen doğrusu da bu sevgili Demet

 4. Aslında önyargılı olmamak lazım.Başımıza gelmeden anlamamız çok zor değil mi?

  — Evet çok haklısın , önyargılı bir davranıştı benimkisi. Yaşla birlikte önyargılarım azaldı çok şükür.

 5. sana katılıyorum canım.anne olunca bende yapmam, etmem dediğim çoğu şeyi yaptım ve yapıyorum.yaşamak gerek galiba.onlar aç kalmasın diye biz anneler herşeyi yaparız…
  sevgilerimle

  — Herşeyi yaparız değil mi? annelikle tamamen yeniden şekilleniyoruz bir anlamda

 6. bence de herşeyden önemlisi çocuk bende otobüslerde şahit oluyorum bazen bebek ağlamaktan mahfoluyor mecbur kalıyor anne ne kadar kaçınsa da

  — kaçınıyoruz, oysa çocuğun ağlamasından ne istediğini anlarken bebeği ağlatmak üzücü oluyor.

 7. ÇOK HAKLISIN..
  BU TABİAT KANUNU ZATEN.
  DOĞAL BİR İHTİYAÇ VE SAYGI !!!
  BİLAKİS O ANNEYİ RAHAT ETTİRMEK TEK AKLIMA GELEN ŞEY OLUR O ANDA.
  BU CİNSELLİKLE ALAKALI DEĞİL ELBET.
  BİLAKİS TOPLUM BİLİNCİ EKSİKLİĞİ 🙁
  ŞİMDİLERDE DEDİĞİN GİBİ HERŞEY PRATİK VE KOLAY.
  YETERKİ ANNE OLSUN !
  YETERKİ SÜT VERSİN !
  :)))
  SEVGİLER CANIM..

  — Evet süt vermek istedikten sonra sonsuz kolaylık var önümüzde

 8. Haklısın ve olması gerekn de bu. Gapiseyen ve abuk subuk bakışlarla tepkiler verenlere de diyeceğim, yazık ya çok yazık… Bir anne evladını istediği her yerde emzirmeli, buna yan gözle bakacak garipseyecek insanlara insan diyemiyorum ne yazık ki!

  — bir üniversite öğrencisiyken bende garipsemiştim, önyargı tamamen, şekerim. Dünyadaki en doğal şeylerden birisi oysa

 9. Bu konu ne zaman geçse annem hep beni anlatır. Bir gün otobüse binmişiz. Tutturmuşum meme diye annemde müsait değildi ortam heralde vermemiş. Adamlara ağlamaya başlamışım Amca Meme, Amca vemiyo diye
  Sonra vermek zorunda kalmış
  Onun için bence heryer olabilir cocuğu emzirmek icin garip bisey gelmiyor bana
  Emziren birini görunce insanların saygılı olmasıda iart diyede düşünüyorum
  Öpuyorum

  — Bu konuda canlı bir örneksin demek ki, ay annelerimizin zamanında herşey daha zordu, O nu anlayabiliyorum aslında. Öptük

 10. Ben bu konuyu hic sorgulamadim. Hem Kipircan’i, hem Kimilnaz’i emzirme onlugu ile her yerde emzirdim. Aciktiklarinda tabi. Kipircan’da bazen yanimiza sagilmis sut alirdik termosta. Ama Kimilnaz biberon almadi. Onu her zaman emzirdim. Onluk oldugu surece bence ne gorsel ne fiziksel hicbir sakincasi yok ve olmamali da. Kimse de emzirirken ne kotu bakti, ne de birsey soyledi. Ne Amerika’da, ne Turkiye’de. Millet hark tu diye yerlere balgam atiyor, orasini burasini kasiyor yolda giderken. Emzirmenin nesi kotu gozukebilir ki?
  Bu arada onlugun bebegi ve anneyi gorunmekten korumasinin

  — Ne güzel yapmışsınız, benim ki biraz gençlik biraz önyargı işte o dönemde çok garipsemiştim, anne olunca anladım

 11. İnsan yaşamadan bilemiyor tabii ama şimdi son derece normal görüyorum ve toplumda beylerde öyle durumda inanın normal ve saygı ile karşıladıklarına tanık oldum ben.Böyle olay bende yaşamadım,hep kendi arabamızda arka koltukta emzirdim ama onda da üstten ince bir örtü ile kamufle ettim hep.

  — Çok normal Mehtap’cım, anne sütüne verilen önemin de göstergesi saygı duymak alsında

 12. Yorum bırakmak istedim ben de ama. Söyleyecek ne çok şeyim varmı bu konuda, post oldu 🙂 Benim bloga da beklerim…

  — Geliyoruz hemen yazıya bakmaya.

 13. Dünden beri bende aynı şeyi düşünüyorum tesadüf… Dün gittiğimiz açıkhava bir kahvaltı yerinde en kuytudaki masada oturan bir anne 3 aylık bebeğini alıp arabanın içine gitti. Meraktan göz ucuyla takip ettim. İçine girdi, kapıları kapattı, emzirme önlüğünü de bağladı… Yazık kadıncağıza dedim. Neden sonra kocası çayını bitirdi, kalktı, gidip arabayı (klimayı) çalıştırdı. Döndüklerinde bebiş ve anne kan ter içindelerdi… Perişanlardı… Çok üzüldüm onlar için hatta eşime söyledim. “Bir kadın kendisi için bunu uygun gördüyse senin üzülmene gerek yok, bakarmısın oturduğu yerden en fazla bir tek sen anlarsın emzirip emzirmediğini” deyip kestirdi…
  Emzirmeye başladığım ilk ayda bebişi nasıl tutacağımı çok kestirememden müzdarip emzirme örtüsü ile bile firikik verebileceğimi düşündüğümden nerede nasıl emzireceğimi şaşırıyordum. Tuvalette bile emzirmek zorunda kalmıştım. Neyse ki ilk aydan sonra attım o acemiliği… Uygun bir kıyafet, uygun bir duruş ve tutuş ile çoğu zaman emzirdiğim bile anlaşılmıyor. Bu sayede tekneden, uçağa, plajdan, restorana her yerde çaktırmadan emzirdim, emzirmeye de devam ediyorum.
  Tabi emzirmek dünyadaki en doğal şey diye koca memeyi çıkartıp sergilemek de doğru değil… Var herşeyin bir usturuplu yolu…

  İşte ya benim de anlatmak istediğim bu aslında, çok güzel bir örnek olmuş, kadıncağız içerde klimasız mavholmuş, emzirme zaten enerji götüren terleten bir eylem bir de sıcak olunca. Usturuplu olduktan sonra eziyet çekilmemeli emzirmek için.
  Teşekkürler Banu.

 14. Her yerde her şekil emzirme taraftarıyım banu nun verdiği örnek güzel arabada yazın sıcağında arabaya kapanmak örtü ile çocuğun nefes almasını engellemek bana hiç sıcak gelen öneriler değil…
  Kıyafet uygunsa zaten emzirirken hiçbir yerin açılmadan gayet rahat emzirebiliyorsun

 15. Hoşgeldiniz Çocukgezileri, aynen katılıyoruz, uygun kıyafet işin püf noktası, bebeklerimizi hırpalamaya değmez hiç bir şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir