AMİGURUMİ BEBEK

Bu şirin amigurumi bebeği, sevgili cimcimemiz Ada’ya doğumgünü hediyesi ördüm. Geçen yıl doğumgününde Fimo çerçeve yapınca, en güçlü hediye alternatifim elenmiş oldu. Bu yıl ki favori hobimiz amigurumi oyuncak yapmaya karar verdim böylece.

Ada’cığım, yeni yaşın kutlu olsun. Bebeğinle bol bol oyna bizi hatırlayarak.

Bebeğin yapılışı ise şöyle;

Bebeğe, başı için ördüğüm küçük yuvarlaktan başladım.

amigurumi bebek

Baş, yukardaki halini aldığında, içini elyafla doldurdum ama tamamen kapatmadan boyun yapmak amacıyla azaltılmış olarak devam ettim. Sonrasında artırarak gövdeye geçtim. Böylece baş ve gövdeyi birlikte çıkardım. Gövdenin yarısında ilerde elbise olarak kullanmayı düşünerek iplik rengini değiştirdim, ve gövdeyi içini elyaf doldurarak kapattım. Sırtı açık bir elbise düşünerek gövdenin mor ipliğe geçtiğim ön kısmından ilmek alarak yeniden örmeye başladım.

amigurumi bebek

Boyundan askı yaparak elbisenin üst kısmını bitirdim. Gövdeden ilmek alarak başladığım etekten sonra bacak ve kolları ayrı ayrı işledim. Bacakların içini elyafla doldurduktan sonra gövdeye birleştirdim. Kolların ise içini elyafla doldurmadan birleştirdim.

Gövdeyi bir üst fotoğrafta ki gibi tamamladıktan sonra saçları aynı boyuttaki ipliği tek tek başa ekleyerek yaptım. Gözlerini ve ağzını iğne ile işledim. Ayakkabısını Safinaz ‘ın ayakkabısı gibi yaparak bebeğimizi tamamladım.

amigurumi bebek

Bebeğimizin boyutunu hayal edebilmeniz için kutu içecek kullandık yine.

Bebeğimizin saçlarını özellikle uzun yaptım. Hani süslü kızlar önce bebeklerini süslerler ya, Ada’mız bebeğinin saçlarını dilediği şekle soksun istedim. İster açık , ister toplu.

amigurumi

5 thoughts on “AMİGURUMİ BEBEK

 1. çok ama çok güzel olmuş, aşamaları fotoğraflamanız, yapmak isteyenlere fikir verme açısından çok iyi olmuş. çok cici, sevimli, tatlı bir kız olmuş, ellerinize sağlık, ada güle güle oynasın inş.


  Teşekkürler Betül, dün senin 10 marifetteki bebeği görünce saç konusunda aynısını yaptığımızı düşünüp gülümsemiştim.

 2. Harika bir oyuncak olmus. Pembe sacli olmasi da ayri bir guzel. Bunu Ozlem mi, yoksa Fulya mi yapti. Yoksa ikiniz birden mi yaptiniz. Yaptiginiz seylerin inan kimin yaptigini bilmiyorum. Cunku aciklamiyorsunuz. Herseyi ikiniz birlikte yapmiyorsunuz herhalde.

  Bu durumda ikinizin de eline saglik demek den baska bir sey dusmuyor bize…


  Ebru, zaman zaman satır aralarında tüyolar veriyoruz ama el becerilerini kimin yaptığı hep sır olarak kalacak. Çünkü projeyi oluştururken , düşünürken,detaylarında hep birlikte karar veriyoruz;saçın rengi gibi mesela. Sonrasında yazıyı yazarken birbirimize editörlük yapıyoruz, herşeye ortak emek veriyoruz. Mekanlar ayrılınca msn en fazla bize hizmet ediyor sanırım.

 3. İkiniz de harika şeyler yapıyorsunuz.bazen ikinizi de çok iyi tanımama rağmen kimin yaptığını ben bile ayıramıyorum….


  Teşekkürler Fulya’cım. Yaptıklarımızda uyum olduğunu gösterdiği için senden bunu duymak çok güzel.

 4. selam
  ne güzel emekler ellerinize sağlık
  bu tasarımları ilerde toparlayıp yayınlamayı düşünüyormusunuz.
  ne bileyim bir kitap olabilir,kursla isteyenlere öğretilebilir.Aklıma geldi paylaşmak istedim sevgiler her ikinizede…


  Düşünüyoruz, 40 kere dersek olur mu? yayınevlerine duyuralım kendimizi

 5. Elinize sağlık kızlar saçların uzun olması güzel fikir istediği gibi toplar artık yapışı anlatmanız iyi olmuş görünce bende mi denesem dedim sevgilerimle elif,


  Elif, sende ör tabi ki. Sonra da paylaş bizimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir