ALIŞTIRMA KİTAPLARI

Uzun yollarda ve kendi ortamlarının dışında çocukların sıkılmaması  için yanımızdaki oyuncak ve kitapla dolu bir çantamız oluyor. Bu hafta boyunca  Adana yollarında ve annemlerde   oyalanmamızı sağlayan 2 güzel faaliyet kitabımız vardı.     Okul öncesi 5-6 yaş çocuklara yönelik, okulda da  bol bol yaptıkları alıştırmaları kapsıyordu kitaplarımız. Özellikle uzun yolda , eğer yaş olarak uygunsa, bu tip alıştırma  kitapları  hikaye kitaplarından daha zevkli oluyor. Boyuyor, bulmacaları yapmaya çalışıyor, öğrendiği şeylerden yeni oyunlar uyduruyor. Ee böylece de yolda enerjisini bir şekilde harcamış oluyor. Her iki kitabı da tavsiye ederiz bu anlamda.

İlk kitap;  Kök Yayıncılıktan “Duygu Profesörü”, Uzm. Psikolog Nihan TEMİZ tarafından yazılmış.  Duygularını tanımlayabilme, başkalarının duygularını anlayabilme , ifade etme becerilerini geliştirmeye yönelik eğlenceli bir kitap.  Belli başlı duyguları belki tanıyordu ama bir hikaye anlatıldığında ne hissettin denildiğinde biraz zorlandı  bizim ufaklık.

İkincisi Vanilya Yayınlarından Komik Matematik, Birsen Konat tarafından yazılmış. Sayıları tanıma ve ardından küçük toplama çıkarma işlemlerini boyama  alıştırmaları ile birleştiren yine çok  keyifli bir  kitap.  Tombik parmakları ie yaptığı toplama çalışmalarını izlemek  mutlu etti beni.

4 thoughts on “ALIŞTIRMA KİTAPLARI

 1. Bizim zamanımızda Duygu Profesör’ü olsaymış:) Ne kadar faydalı etkinlikler bunlar. Eminim bebeğiniz de bunlardan nasibini alıyordur. Çünkü benim annem bana hamileliğinde de kitap okumuş, çocukları arasında en çok kitapla uğraşmasını seven benim.


  Duygu Profesörü kendini iafedeyi öğretme adına çok faydalı, bebeğimde dinliyordur gece okuduğumuz masalları. Faydası olduğuna çok inanıyorum ben de

 2. selam aa! ben meraktayım bebek ne zaman geliyordu,sevgiler : )

  — Sevgiler gönderiyoruz, bir önceki yazımız doğumun son hazırlıkları hakkında.

 3. bizde Taşucu yollarında iki alıştırma kitabımız yanımızda gittik. Çizgi atölyesi ve matematik 🙂
  benim küçüğüm fazla ince işten hoşlanmıyor.Ayrıntıcı değil.bu yüzden çoğu zaman çala kalem çalışıyor. Bende bu konuya taktım kafayı.Nasıl onun bu çabucak sıkılıp bırakmasını, baştan savma çalışmasını değiştreceğim diye kara kara düşünüyorum. 🙁


  Sevgili Zehra, bilmem ki ne desem, öğretmeni ile konuşsan onlar konunun uzmanları onlar. her çocuk farklı oluyor.

 4. Bravo diyorum sizlere daha öncede söylemiştim bilinçli anne olduğunuz için
  Öpüyorum sizleri

  — Yelda cım, çok sağol. senin de bilinçli bir teyze olduğundan hiç şüphemiz yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir