ALINTI VE GOOGLE SEARCH WIKI

Bıktık artık bu (Ç)alıntılardan. Son karşılaştığımız zat-ı muhterem pek bir pişkin ve terbiyesiz  çıktı üstelik. Kendisine yorum yazarak sıkıntımızı belirttik ama bir de ne görelim hakaretler dolu bir cevap geldi. Blogcu uzantılı bir site olduğundan Blogcu yönetimine şikayette bulunduk ama henüz bir cevap almış değiliz. Blogcu yönetimi içerikten sorumlu olmadıklarını söyleyerek sadece kendilerini garantiye alıyorlar, sonuçta bu tip etik olmayan durumlarda kesinlikle bir yaptırımları olmalı. Daha önceki Alıntı tecrübelerimizden birinde  bize yardımcı olmuşlardı aynı desteği yine bekliyoruz.

Bu arada İzinsiz alıntılar karşısında ne yapmalıyız, bu konuda  gelişmelerden haberdar olan  var mı? Ya da bir gelişme var mı ortada acaba,  şikayet merci kim? Emeklerimizin gitmesi bir yana sinirlerimizi de bozan bir durum bu. Üzerine bir de hakaret işitince iyice yıpratıcı oluyor. Hakaret dolu mailler için ne yapılabilir peki?  Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

Bu olayın tek iyi yanı ,  google’un  bir özelliğini keşfetmemiz oldu.

Bildirgeç.org ‘un bu ve bu yazılarında konuyla ilgili  detaylar var.  Yeni Search wiki özelliği ile Google aramalarımızı kişiselleştirebiliyor ve yorumlarla arama sonuçlarının kalitesinin belirlenmesine katkıda bulunabiliyormuşuz. “Promote”, “remove” ve “yorum kutucukları” eklenmiş arama sonuçlarının yanına.   Hemen ilk yorumumuzu malum   sitenin arama sonucuna yazdık, “içerik izinsiz olarak yapılmış alıntıdır” diye. Bakalım bu sistem ne kadar etkili olacak, spam içerikli sitelerin temizlenmesi açısından  fayda sağlayacak mı?

Gerçi sistem hakkında hala kafamızda soru işaretleri var,  ilk gördüğümde webmasters tools bağlantısından girmiştim, sonra herhangi bir arama yaptırarak denedim, olmadı.Türkiye de henüz kullanılmadığından  sanırım. Bizi bu konuda sistem hakkındaki yazılarını severek takip ettiğimiz E. Ali daha iyi aydınlatacaktır diye düşünüyoruz, kendisinden bu konuda  yazı rica ediyoruz.

İlave: Sevgili Haydins’in de sorunu aynı  bugünlerde. Özellikle 10 marifetçileri yakından ilgilendiren okunması gereken  bir yazı.

İlave: Arkadaşlar E. Ali‘nin Yorumunu özellikle okuyunuz konuyla ilgili çok güzel  çözüm alternatifleri var. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Not: ilk foto /çizim google görsellerden alıntıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar..Bu işe gerçekten bir durak bulmak gerekli.Sizin yıllar süren çalışmanızı bir webmaster bir saatte kolonluyor..Ne yapsak çözüm yok gibib duruyor tasdik com da tasdik için bir yığın para istiyor..
  Anlaşılan o ki ya bu koyun güdülecek,yahut bu diyar terkedilecek…
  Saygılar..

  — O kadar umutsuz olmayalım ya, bu konuda iyi düzenlemelerin olacağına inanmak istiyoruz.

 2. aslında böyle bir şey olmalı tıpkı blogcu.comdaki gibi size gelen yorumların sizin onayınızdan geçtikten sonra yayınlanması lazım. alıntılar için de yazınıza yazı kopyalamayı engelleme kodu koyarsanız kimse sizin ne yazılarınızı kopyalar ne de hakaret dolu yorumlar alırsınız

  Merhabalar Buket, bir yanlış anlaşılma var sanırım, yorumlar bizim onayımızdan geçiyor elbette, yine de okumuş oluyorsun ama değil mi? Kopyalama engeline bakalım araştıralım, teşekkürler.

 3. Ne kadar kötü, asalak olmak.. Kendilerini kandırıyorlar sadece. Ama insan hakikaten sinir oluyor. Çok uğraştım ben de, hala uğraşıyorum.. Bundan sonra sevgili E.Ali’nin dediklerini yapmalı sanırım, direkt bağlantı kurunca havalanıyorlar nedense, sanki hırsız bizmişiz gibi..

  Evet kendilerini kandırıp bizi sinir ediyorlar sadece. E. Ali bu konuda zihnimizi açtı. Herkes bu konunun peşini bırakmazsa iyi olacak.

 4. Konu ile ilgili olarak şu yazıyı okumakta fayyda var:
  Blog Yazarlarının Telif Hakları
  Bilhassa içerik hırsızları okumalı.

  — Hemen okuyoruz, sağol

 5. kızlar biliyosunuz benim sayfamı komple götürmüşlerdi. Başucu kitaplarım ve sevdiklerim de dahil:)). Bunlarala nasıl başa çıkılabileceğini ben de bilmiyorum ama gelen önerileri okudum akla yatkın geldi. Sevgiler size

  — Özellikle E. Ali çok güzel bilgiler aktardı, bir daha karşılaşırsan mutlaka uygula Lale Abla,

 6. özellikle 10marifetin konu hakkında bir şeyler yapması gerek.içeriği kopyalatmamak çok zor değil ha bunu yapınca içerik yine kopyalanır çözüm değil ama ctrl+c yapıp tık diye alamaz caydırıcı olur diye düşünüyorum


  10marifet en çok kopyalanan site sanırım. Bu konuda tecrübeleri de bizlerden daha fazla, sistem açısından. Umarım en yakın zamanda ciddi tedbirler alırlar, almaları gerek artık

 7. Hepimizin muzdarip olduğu bir konu bu; korsan kaset” gibi birşey. Ama ben hep söylüyorum; ne kadar çalıntı olursa olsun, sonuçta asıl kaynak ön plana çıkıyor. Google bu tür içeriklere önem vermiyor zaten, bir süre sonra indekslemekten vaz geçiyor, gerçek kaynağa yoğunlaşıyor. Yine de çok çirkin bir davranış. Gerçek emekçilere saygısızlık…

  — Haklısın belki asıl kaynak öne çıkıyor ama insan yoruluyor ve sinirleniyor.

 8. Ne kadar kotu bir sey su hirsizlik :((
  Hic emege saygilari kalmamis !!!

  Insallah en kisa zamanda hak ettikleri cezayi bulurlar ve bir daha yapmazlar !


  Hoşgeldin tekrar Moonish. hiç saygı yok bu adamlarda.

 9. Bu aralar bu durumla ilgili birkaç yazı daha okudum. Çok üzücü gerçekten… Umarım bir an önce çabalarından sonuç alırsın… Bir daha yaşanmaması dileğiyle…

  — İnşallah, her gün yenileri ekleniyor ama niyetimiz bu işin peşini bırakmamak

 10. Yazınızı geç fark ettim. (Dün bizim kuş bir kedinin saldırısı sonucu öldü. Kediden kurtardık ama göğsü fena dişlenmişti iki saat içinde öldü gitti.)

  Türk web dünyasında içerik hırsızları çok var. Bunlar okumuş ve yetişkin insanlardan olabileceği gibi her kesimden her yaştan insanlar olabiliyor. Yazı çalmakta, izinsiz alıntı yapmakta en fazla aktif olanlar ise Google Adsense hesabı olup reklâm geliri amaçlayan kişilerdir. Bunlar genelde ricadan anlamaz. Bir de size hakaret ederler. Sorunlu tiplerdir.

  Hırsız site Google reklâmları yayınlıyorsa reklâm hesabının banlanması ve site içeriğine Sandbox uygulanması için Google’a şikâyet edeceğinizi site sahibine anlatın. Gerekeni yapmazsa aşağıdaki gibi şikâyette bulunun. Daha aşağıda yazdıklarımı da deneyin belki onlar daha etkili olabilir.

  Sizin yazılarınız Technorati tarafından arşivleniyorsa oradan ilk arşivlendiği sayfanın URL’sini alın (yazının orijinalinin size ait olduğunu ispatlamakta ilk yayımlandığı tarih için kesin delildir: tarihi gerçi ?kaç gün önce? olduğu şeklinde yayınlıyor), hırsız siteninkinin de Technorati?de kaydı varsa, onunki daha yakın tarihli olacağı için iyi bir değil olur. Bunları şikâyet yazınıza ekleyin.
  İzinsiz alınan yazınızın sizdeki ve o sitedeki URL’lerini de yazınıza eklemeyi unutmayın.

  Hırsız site eğer blogcu.com, blogger.com gibi sitelerden bir blog ise o sitenin yöneticilerine de ayni şekilde şikâyette bulunun.

  Eğer bu kişi kendi sitesine sahipse sitesi nerede host ediliyor, oranın sahiplerine durumu yazın, o kişiyi uyarmaları için ricada bulunun. Technorati delillerini de gönderin.

  Bu yazı hırsızı fazla şey bilse böyle tehlikeli işlerle uğraşmaz. Anlaşılan bilgisiz biri. Google reklâmları yayınlıyorsa ona sunu deyin:
  “Seni öyle yerlere şikâyet ediyorum ki Google reklâm hesabın kapatılacak. Ya yazıları silersin ya da bu kaybı göze alırsın.”

  Veya şu çok etkili metodu uygulayın (Ben eskiden iki defa uyguladım işe yaradı):
  Kendi sitenizde o kişinin içerik hırsızı olduğunu, şurdan burdan yazılar çalarak sitesini doldurduğunu “delilleriyle beraber” yazın. Ve de aşağıdakileri yapın:

  O kişi hangi sosyal imleme sitelerine üye ise kendisinin oradaki sayfasına yazın. Mesela Blograzzi’de üye ise oradaki sayfasına yorum yazma bölümüne kendisinin yaptığı yanlışı yazarsanız işe yarar. Yorumu silme imkanı yoktur, her gün tekrarlayacağınızı söyleyin tehdit edin. Ben bir kere son çare olarak yapmıştım işe yaramıştı. Adam önceleri hakaret ediyordu sonra kibarca özür diledi.
  Facebook’da üye ise, onun en yakin arkadaşlarına onun yaptıklarını saygın ve etkili bir biçimde anlatın.

  Çalınan yazılarınızı ise biraz düzeltin, zenginleştirin. Böylece Google aramaları sonuç sayfasında sizdeki yazının ilk sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  Google?a şikâyet URL?leri:

  İzinsiz alıntı meseleleri:

  (formda ?Yinelenen site veya sayfalar? seçeneğini işaretlemeyi unutmayın ve de alttaki ek bilgi yerine ayrıntıları, delilleri yazın.)

  Yasal meselelerde şikâyetler için:
  https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?rd=2

  Şuraya İngilizce mail yazarak kişinin çalıntı yazılarla sitesini şişirdiğini delillerinizle belirtip Adsense hesabının banlanmasını isteyebilirsiniz:
  adsense-support@google.com


  Çok hem de çok teşekkür ederiz. O kadar detaylı ve güzel açıklamışsın ki durumu. Hepsini tek tek yapacağız.

 11. geçen gün ben blogcuda bir siteye rastlamıştım 10marifetteki yazılarn bir çoğu oradada vardı bende saf saf heralde alıntı yapılmış falan diye düşünmüştüm demek durum farklıymış..İnşallah çözüme kavuşur bu durum 🙁

  — Nurum, o kadar çok ki bu şekilde içerik sağlayan,çözüme kavuşmasını diliyoruz biz de

 12. emeğe saygısız insanlar bunlar çalıp da ne olacak ki bloğun devamını getirebilecekler mi?bu gerçekten emek isteyen bir iş 12 ay deneyip kapatıyorlar blogları….

  — canları sıkılıp blog açalım diyorlar ama blog yazmak emek istiyor bunu görünce de çalmalar başlıyor

 13. merhaba
  bence utanç duvarına ek olarak eğer üyeyseniz blograzzi ve türk blog yazarlarının sitesinde de deşifre edin izinsiz içerik alan siteyi. Blograzzi ve türk blog yazarlarının çok fazla üyesi var ve çok fazla aktif kullanıcısı, sadece bir fikir benden… Çok sinir bozucu bir durum gerçekten…

  — Çok sinir bozucu bir durum, 2 siteye de üyeyiz orda neler yapabiliriz bakalım, iyi fikir. Teşekkürler

 14. Geçmiş olsun diyorum arkadaşlar.Emeğe saygısızlık diyorum.Üretmiyorlar, çalıyorlar…

  –Teşekkürler, Mehtap.

 15. Başına gelmeyen bilemez.Uzunca süre bunu yazdım,resmen blogumdan bagırdım,yazmaya ara verdim,şikayet ettim,ettim,ettim,değişen birsey olmadı.Umarım çogunluğun başına geldikçe daha güçlü bir ses çıkar da durum düzelir.Sanırım neler hissetiğimi daha iyi anlamıştır başına gelenler.Uff sıkıcı durum.

  Ah ah Katya, bu bizim başımıza gelen ilk olay değil aslında 10 marifette yönetimle paylaştıklarımız dışında sitemizde şubatta da aynı konuyu yazmışız. Dediğine katılıyoruz birlikte hareket edersek bir çözüm bulabileceğimize inanıyoruz.

 16. izinsiz yapılan alıntılar gerçekten çok can sıkıcı. bir çözüm bulursanız bu duruma ben de bilgilenmek isterim.

  — İnşallah bir çözüm buluruz hep birlikte. Tabi ki paylaşırız.

 17. Çok can sıkıcı elbette..Bende geçen gün bir blogda kendi çektiğim kek fotoğrafını gördüm ama fotoğrafla o kadar alakasız bir tarif koymuşlar ki altına buna daha çok şaşırdım..Yorum bıraktım ,mail attım ama dönen bile olmadı 🙁

  Umarım bu hırsızlığın önüne geçilir.

  O da google görsellerden mi aldı kek fotoğrafını acaba, ilk aklıma gelen. herbiri ayrı cins gerçekten. Pelin’cim şimdi hatırlayamadım yazıp yazmadığını ama mutlaka fotoğraflarının üzerine isim yazmanı tavsiye ederiz.

 18. geçmiş olsun canım
  tabiii can sıkıcı bir durum
  umarım çözüme kavuşur daha fazla üzülmezsiniz
  sevgiler


  İnşallah Maviannem. Şubatta yazdığımız yazımızda da aynı noktadaymışız, üzülüyor insan aynı yerde saymaktan

 19. Çok üzücü bir olay.İnsanların pişkinliği had safhada…Utanç Duvarı dışında başka bir yol var mı bilmiyorum,Ayça’nın önerisi de güzel.

  Umarım en kısa zamanda çözülür…

  — Aaa utanç duvarını kullanmıştık geçen sefer yine yazalım, iyi hatırlattın.

 20. Umarim konuyla yeterince ilgileniyordur 10 marifet..Bence yapilan bu hirsizligi duyanlar yazi eklemeyecektir artik..

  — Daha önce de oldu ama linkler değişmemişti onda. Evet bu olay herkesin canını sıkar.

 21. dün aynı durumdaki bir başka arkadaşım konuyla ilgili yazı yazmıştı…
  )
  haklı olarakta çok üzülmüş kendisi..bahsettiğiniz gibi bu konuyla ilgili olarak bişeyler yapılmalı..umarım en kısa zamanda bir neticeye ulaşır..sevgilerimle..

  Dün Serpil’e uğrayamamıştık hemen bakıyoruz yazısına, gerçekten bir şeyler yapılmalı, haklı halimizle aşağılanıyoruz ona sinir olduk en çok

 22. Merhaba,

  Bu izinsiz alıntı olayı gerçekten çok sık dile getirilen, can sıkıcı bir hal almaya başladı… Ard arda hemen her gün bir arkadaş (ç)alıntı olayına çözüm arıyor, üzücü:( Dün de bu durumla ilgili küçük bir araştırma yaptım ama ne kadar faydalı olur bilmiyorum. https://www.tasdix.com/ bu siteden size ait eserleri tasdikletebiliyorsunuz.Kitaplardaki ISBN numarası gibi… Denenebilir. Güzel paylaşımlar, sevgiler.


  Çok sağol Ayça, hemen gidip inceleyelim tasdix.com u

 23. Kizlar bununla ilgili bende bir yazi yazdim..Sizin bahsettiginiz kisi ayni kisi degil sanirim ama bir 10 marifete eklediginiz yazilarini aratin ..Eminim sizinkilerde kopyalanmistir..Tum icerikleri almislar cunku..Ben karsimda muhattap olabilecegim kimseyi bile bulamadim ama tabi karsilik olarak hakeret almak daha da sinir bozucu olsa gerek.Google’de boyle siteler reklam vermiyor mu cok sinirleniyorum valla..

  Serpil Şimdi okuduk yazını, birlikte bir çözüm bulacağız inşallah arkadaşım. 10marifetten de büyük destek bekliyoruz.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com