ALINTI

Son günlerde “alıntı” konusuyla ilgili yaşadığımız tatsız olaylar üst üste geldi. Sevgili Nalan’ın dediği gibi “bu internet kapisi olmayan ev gibi, al git” gerçekten.

Değişik bloglarda yaptığımız el emeklerinin fotolarına rastladık. Bir süredir fotoların üzerine isim yazıyoruz ama eskilerden isimsiz olanlar da var. Bizim el becerisi kısmındaki yazılarımızda bile bize özel bir hikaye oluyor genellikle , yapılışının dışında. Fotoğraflarla da yetinilmeyip, noktasına bile dokunulmadan tüm yazının transfer edildiğini gördük. Bu özel yazıları bile transfer eden zihniyeti hiç anlamış değiliz. Hatta bir çerçevenin içinde çocuklarımıza ait fotoğrafı da görünce nevrimiz döndü diyebiliriz. Hangi cesaretle bunu yapabiliyorlar anlamak mümkün değil tabii.

İlk şaşkınlığın ardından yaptığımız şey dönüp yorum yazmak veya mail atmak oldu. Cevap verip gerekli düzenlemeyi yapanlar oldu, daha küçük olmasını sebep gösterenler oldu(bugünkü gençlerimiz pek bir rahatlar, bir grup copy-paste gençliği var karşımızda, bununla iligili de yazacak şeylerimiz var)

Bir tane blog vardı bu arada, yoruma kapalıydı sitesi ve mail adresi de belirtmemişti. Utanç duvarına yazdık, tabi onların bir yaptırımı olamadı. Blogcu yönetimine konuyu bildirdik. Bize hemen geri dönüp uyardıklarını ve devam ederse kapatılacağını söylediler. Ve arkasını takip etmemize gerek kalmadan belli süre bekleyip kapatmışlar.Bugün kontrol ettiğimizde;

” elvada cocukla cocuk’ tan yaptığım alıntı diye gidiyorum dostlar yenibir blogcuda görüşmek üzere”

yazısı vardı. Blogcu yönetimine teşekkür ediyoruz. İlgili sitede 4 yazımız vardı, noktalama işaretleriyle birlikte.

Bu hassaslığımız ve kırgınlığımızın üzerine bir kaç olay daha yaşandı ama uzatmak istemiyoruz artık.

Biz kendilerinden fikir aldığımız arkadaşlarımıza karşı da kendimizi sorumlu hissedip onlardan bahdediyoruz ve aynı inceliği bekliyoruz. Sorun burda.

Diyeceğimiz şu ki biz bu el emeği işleri zaten paylaşmak için yapıyor ve bundan da büyük bir keyif alıyoruz. Ama

Pınar’cığın dediği gibi;

Yapacağınız Alıntılarda Kaynak Göstermeye Özen Gösteriniz ki Alıntınız “Çalıntı” Olmasın !

NOT:Fotoğraf “google image search”de bir çok sitede kullanılan bir alıntıdır.