4+4+2 Çilek Reçeli

Benim bahçemde inanılmaz ama hala çilek var, ben sadece haziran ve temmuzda çilek olur zannederdim. Meğer eylülde bile çilek yiyebiliyormuşuz. Çilek bitkilerimizi satın alırken cinsinin “yediveren” olduğunu söylemişti satıcı,  hala meyve vermesi belki de bu yüzden..Bahçede domates ve biberlerin yanısıra on kadar da çilek dikmiştim. Bir hafta içinde ayrı ayrı toplayıp buzdolabında beklettiğim çileklerim 250 gr. kadar olunca ( az ama yeterli )  bir reçel yapma fırsatı bile buldum hem de çok pratik.


Tarif emin yerden yani annemden 🙂 bu yöntemin adını 4+4+2 koydum, bu tamamen reçelin pişme süresi ile alakalı. Toplamda 10 dakikada reçel yapmış oluyoruz.

Ben 250 gr kadar çilekle yaptım, ama miktar size kalmış, normalde tarifte 1 e 1 şeker kullanılıyor yani ne kadar çilek varsa o kadar şekerle yapılıyor  ama ben daha az şeker kullanmayı tercih ettim Önce çileklerin saplarını ayıkladım ve bol suyla yıkadım. Çelik tencereye koyup cam bir kapak  kapattım ki tencerenin içinde çileklerin akıbetini görebileyim. Kısık ateşte hiç su veya şeker eklemeden pişirmeye başladım çilekleri. Gittikçe pembe bir su bıraktı ve su kaynamaya başladı. O andan itibaren dakika tuttum ve tam 4 dakika kaynayınca şeker ilave ettim. Ben  250 gr. çilek için 160 gr kadar toz şeker kullandım. Şeker eriyip tekrar kaynamaya başlayınca bir 4 dakika daha kaynattım ve bitiminde bir kaç damla limon sıktım. Limonla da 2 dakika daha kaynatıp ocaktan aldım reçeli. Cam bir kaba koyup güneş alan bir yere koydum. Üzeri kaymak olmasın diye arasıra karıştırarak kıvam almasını bekledim. 

Mevsimin belki de son çilekleriyle son reçelimi yapmış oldum..cilek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.