3 2 1 Poğaça

3 2 1 poğaçası tarifini annemden aldım. Daha doğrusu telefonda annem bana heyecanla harika bir poğaça tarifi vereceğini soyledi ve ayaküstü anlattı  bu poğaçayı. Tarif o kadar kısa ve kolay ki kağıda kaleme bile ihtiyaç yok. Poğaçanın içine ne koyacağınızsa tamamen size kalmış, ister zeytinli yapın ister kıymalı ya da patatesli. Ben ilk denemeyi boş yaptım. Çocuklar okuldan geldiklerinde içine peynir koyarsam çok severler diye düşünmüştüm ama..

Bu poğaça boş olmamalı ve bence kesinlikle ya kıymalı deneyin ya da patatesli. Çünkü iki lezzet te 3 2 1  poğaçasının hamur yapısına çok yakışacak.

Sadete geleyim artık ve tarifini vereyim dilerseniz. Poğaça 3 2 1 ismini içindeki malzemelerin miktarından alıyor, kesinlikle akılda kalacak, unutulmayacak bir tarif.

3 kabartma tozu

2 bardak yogurt

1 bardak sıvıyag

Malzemeleri bir kapta karıştırıyoruz az tuzla ve bir miktar unla birlikte yumuşak kıvamlı bir hamur yapıyoruz. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp içine malzemesini koyduktan sonra yuvarlayıp galeta ununa buluyoruz. Önceden ısıtılmış fırında tombik tombik olup pembeleşinceye kadar pişiriyoruz.  İçine dilediğiniz harcı koyabilirsiniz. Benim bir dahaki denemem kesinlikle hafif acılı soğanlı ve patatesli olacak.

321

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir