SÜTAŞ GÜNLÜK SÜT

Süt mevzusunda kafamız karıştı; pastorize süt mü, sokak sütü mü, UHT süt mü? Sokak sütü almak zor ve riskli, güvenilir bir yer bulmak kolay değil. Bunun yanında UHT sütlerin raf ömürlerini uzatmak için  yapılan proseslerle yararlı bakterilerinin yok olduğu bilgisi var.  Bu bilginin ardından Derya Baykal’lı UHT öneren süt reklamların çıkış sebebini daha iyi anlamakla birlikte tüm reklamlar gibi olaya tek taraftan baktığını da görmüş olduk.

İlk UğurBöceklerim‘de okuduğumda çok şaşırmıştım açıkcası. Senelerce uyutulduk mu yani diye düşünmüştüm. Sonra Nalan Abla ve E.Ali de yazdı kendi yorumlarıyla. Konunun detaylarını arkadaşlarımızın bloglarından öğrenebilirsiniz.

Şimdi, tüm bu bilgilerin verdiği tedirginliği azaltacak bir uygulamadan, Sütaş Günlük Sütten  bahsetmek istiyorum.

Yakşlaşık 3 hafta kadar önce broşürler ve tanıtım elemanları sayesinde  evimizin de içinde bulunduğu bir kaç pilot bölgede Sütaş’ın günlük süt dağıtımına başladığını öğrendik. Hemen başvurduk, artık sabah kapımızı açtığımızda günlük sütümüz çoktan gelmiş oluyor. Ödemeleri  belirlediğimiz aralıklarla kapıdan gelip alıyorlar.

Günlük sütün farkı ne derseniz;

“Hiçbir katkı maddesi bulunmayan günlük süt anne sütüne en yakın olan en besleyici süt çeşididir. Diğer süt çeşitlerine oranla daha fazla besin içeren günlük süt, pastorize süttür, yani pastörizasyon işleminden geçmiştir. Günlük süte uygulanan pastörizasyon işlemi sadece ısısal bir uygulamadır. Bu yolla, sütün besleyiciliğine zarar vermeden zararlı maddelerden arındırılmasını sağlanır. Bu nedenle, günlük süt anne sütüne en yakın, en besleyici süt çeşidi olma özelliğine sahiptir. UHT yani uzun ömürlü sütün, günlük sütten farkı ise, uzun süre bozulmadan korunabilmesi için günlük sütten daha fazla ısısal işleme tabi tutulmuş olmasıdır” diye açıklanıyor, daha fazla detay için Günlüksüt.net ziyaret ediniz.

Psikolojik mi bilmem ama tadı da farklı ve güzel. Sürekli süt tüketen aileler için ideal bir çözüm sunan bu uygulamadan çok memnun olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Günlük pastorize süt dağıtımının genişlemesini diliyoruz.