POLARDAN OYUNCAK BAYKUŞLAR

Baykuş nedense uğursuz bir hayvan olarak bilinir, bir evin çatısına konduğunda o evden cenaze çıkacağına delalet olduğu, öterse kötü şans getireceği ve bunun gibi bir sürü batıl inanç vardır baykuşlar hakkında. Oysaki Allah’ın yarattığı bir kuş neden uğursuz olsun insanlara? Bana göre uğursuz olmadığı gibi şans da getirdiğini düşünürüm ben, bağ evimizin önündeki telefon direğine gelip konduğu zamanlar bizim için en güzel geçen günlere denk gelmiştir hep. Üstelik National Geographic veya Discovery’de yayınlanan belgeselleri takip ederseniz, inanılmaz donanımlı, keskin gözlere ve gelişmiş duyma yeteneğine sahip kulaklarıyla, avına yakalanmamak için  inanılmaz sessiz uçuşuyla hayret edilecek bir kuş olduğunu anlarsınız. Fare gibi kemirgenleri yedikleri için insanlara faydalı olduğu da muhakkak.

Bu ilginç hayvanın oyuncaklarını hayvanları çok seven çocuklarımız için hazırladık. 33 ve 27 cm boylarıyla yastık olarak kullanabilecekleri bu yumuşacık oyuncaklara çocuklar çok sevindiler.

Oyuncaklarımızı hazırlamaya balina da yaptığımız gibi kağıt üzerine baykuş çizmekle başladık. Daha sonra şekli polar kumaşların üzerine çıkardık. İki baykuş oyuncağın renklerini birbirine tezat olarak seçtik. Biri krem üzerine pembe, diğeri ise pembe üzerine krem rengi polardan hazırlandı.  Baykuşları oluşturan parçalar her biri için; ön ve arka olmak üzere iki gövde, bir yüz, bir gaga, iki göz ve iki gözbebeği, iki parça kanattan oluşuyor. Ayrıca gövdeye daha sonra eklemek üzere dört parça ayak kalıbı çıkardık.

Gövdenin ön parçasına baykuşun yüzünü dikiş makinasında piko çekerek aplike etmekle başladık.

Baykuşumuzun kanatlarını da diğer parçalar gibi piko ile gövdeye birleştirdik.

Ön gövde böylece hazırlandı.

Bir taraftan baykuşumuzun gözlerini hazırladık. Önce göz bebeklerini göz yuvarlaklarının üzerine aplike ettik Daha sonra gövdeye dikilmiş yüzün üzerine kenar dikiş geçerek birleştirdik.

Ön ve arka gövdeleri tersten dikip bıraktığımız boşluktan düzüne çevirdikten sonra içini elyafla doldurduk, açık kalan yeri elimizde diktik. Ayaklarını da tersten dikip çevirdikten sonra elyafla doldurduktan sonra kapatıp gövdeye el dikişiyle diktik.

İşte biri büyük biri küçük iki oyuncak baykuşumuz hazır. Yumuşak oyuncakları seven minikler için siz de hazırlayabilirsiniz.