ÖRGÜ TOP

Örülerek yapılabilecek oyuncaklara bir yenisini daha ekledik. Bizim prenslerin daha önce ördüğümüz topu deniz topu şekline benzetip, bize bir de futbol topu yapar mısınız demesiyle başladı maceramız. Nasıl olur futbol topu diye düşünürken, kaplumbağamızı örerken sırtı için hazırladığımız parçadan bir de top oluşturabileceğimizi düşündük ve işte topumuz ortaya çıktı.

Nasıl yaptığımıza gelince top 2 tane altıgen ve 12 tane beşgen şekilden oluşuyor. Bu şekillerin yapılışını buradan detaylı olarak görebilirsiniz.

beşgen şekil

Beşgen parçaları kırmızı merserize iple ördükten sonra içlerini sarı renkle sıkiğne örerek hazırladık Dışlarına da sık iğne ile iki sıra ördük.

altıgen şekil

Altıgen parçaları da beşgendeki gibi hazırladık.

örgü top 1

Tüm parçalar tamamlanınca, beşgenleri altıgen parçanın etrafına birleştirmek kaldı.

örgü top 2

Tığ ile arka yüzlerinden örerek tüm beşgenleri altıgen parçanın etrafına birleştirdik.

örgü top 4

Şimdi şeklimiz bu hali aldı her bir beşgeni yanlardan birbirlerine tığ ile örerek birleştirdiğimizde kubbe şeklini alacak .

örgü to 5

Aynı şekilde iki parça hazırladık.

örgü top

İki parçayı da birbirlerine ters yüzlerinden örgü ile birleştirdik. Bir küçük boşluk bırakarak topun içini dışına çevirdik. Bu aşamadan sonra içini elyafla sıkıca doldurduk.

Bıraktığımız açıklığı da örerek kapattık.

örgü top

İşte topumuz, hatta az da olsa zıplama kabiliyetine bile sahip. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar için ideal bir oyuncak oldu.

Daha önce ördüğümüz çıngıraklı topu ve diğer örgü topu da görmek isterseniz tıklayın.