MUM DEKOPAJ

İki sene kadar önce evde bazı tadilatlar yapmış bu vesileyle de oturma odasını antreyi ve salonun bir duvarını duvar kağıdı ile kaplatmıştık. Her bir alan için farklı desenlerde duvar kağıtları seçtik. Seçtiklerimiz renklilerden değil, üzeri boyanabilenlerdendi. Biz de aydınlık olsun diye antreyi ve oturma odasını duvar kağıdı ile kaplattıktan sonra beyaz boyayla boyattık. Ustalar artan kağıtları bize verip saklamamızı söylediler, çünkü duvar kağıdı çok çabuk yırtılabilen, deforme olabilen bir malzeme. Ben de o zamandan beri hem duvarlarıma hem de yedek kağıtlarıma gözüm gibi baktım. Taa ki önümüzdeki aylarda taşınacağımız kesinleşene kadar.

Nasılsa taşınacağız diye düşünerek elimde yedekte bulunan kağıt parçalarını kullanmaya karar verdim ve biz bir ay kadar evvel iki arkadaş bir aradayken fırsatı değerlendirdik ve kağıtları kullanarak iki çalışma yaptık. bunlardan ilki bu mumlar diğeri ise kutu kaplama.

Büyük şamdanlarda duran bu büyük mumlar çocukların sık sık çarpıp devirmesi nedeniyle üzerlerinde izler ve çukurlar oluşmuştu. Duvar kağıdı kaplayarak hem bunu bertaraf ettik hem de mağazalarda bulamayacağınız kadar şık mumlara sahip olduk.

Kağıtları mumların ebatlarında kestikten sonra birini dekopaj tutkalıyla tutkalımız bittiği için diğer iksini d peçete tutkalı kullanarak yapıştırdık. Her ki tür tutkalında bu işte kullanılabileceğini anladık.

Bunlar da mumlar yanarken karanlıktaki görüntüleri