Lavanta Kesesi

Hamarat Diva için hazırladığımız Lavanta Kesesi ve aşamalarını anlattığımız yazımız. Geçen yıl yaptığımız Lavanta keselerine de   Buradan bakabilirsiniz sonrasında

Lavantanın rahatlatıcı ve sakinleştirici faydaları biliniyor. Odalarımızda, dolap içlerinde severek kullandığımız kuru lavantalar için etaminden keseler yapmaya ne dersiniz? Detaylı anlatım için buyrun o zaman.

Etamin

Gerekli Malzemeler:   Nakış için  etamin kumaş,  değişik renklerde nakış ipi, makas,  kasnak, yağlı kağıt, kurşun kalem  ve  belirlediğiniz bir desen. Desen seçerken çeşitli dergi ve netten faydalanabilirsiniz.

Etamin nakış

İlk olarak belirlediğimiz deseni   yağlı kağıda kurşun kalemle çiziyoruz. Kağıdı kumaşımıza tersinden iğneleyip, kurşun kalemle desenin üzerinden geçiyoruz böylece deseni kumaşa geçirmiş oluyoruz.  Belirlediğimiz desen ve nakış metodu ile işlemeye başlıyoruz.

Kasnakta nakış

Yukarda nakışımızın bitmiş halini görüyorsunuz.

Lavanta Kesesi

Nakış işlenmiş kumaşımızı kasnaktan çıkarıp, arka kısmına kumaş ekleyerek  kese haline getiriyoruz.  Biz kesemizi dikiş makinası yardımı ile diktik ama pekala el dikişi ile de dikilebilir.  Dolap içlerinde askılara takabilmek için bir kenarına diktiğimiz kurdelada askıdan faydalandık.  İçine lavanta doldurmak için  askılı  kenarın bir kısmını açık bıraktık.  Ve bu açıklıktan  kuru lavantalarımızı ekleyerek lavanta kesemizi tamamladık.

Lavanta Kesesi’nin Hamarat Diva’daki yazısı  için de Buyrun.