LAVANTA KESELER

Gelin biraz da dolap içlerimizi güzelleştirelim. Asıl zor olan nokta tabii ki  düzen.   Düzeni sağladıktan sonra ise mis gibi kokması için  lavantanın üzerine yok sanırız.   Bir çok faydası bilinen lavanta hakkında belki bizi Bitki Cadısı yazacağı yazı ile daha iyi aydınlatacaktır.

Gardırop içleri  için düşündüğümüz lavanta keselerini etaminden yaptık.  Çarpı işiyle yaptığımız etamin çalışmalarımızla karşılaştırınca   lavanta keseleri daha  kolay   modeller oldu. Marie Claire Idees dergisinden ( maalesef sadece fransızca yayınlanıyor ama çözmek için çok da dile ihtiyacınız olmuyor) bulduk çiçek motiflerimizi. Bu arada eskiden yurtdışına çıktığımızda veya giden yakınlarımıza parfüm, kozmetik siparişleri verirken şimdilerde craft dergileri istiyoruz.  Diğer siparişlere göre daha zor geliyor doğal olarak, eşim sağolsun bize dergi toparlamak için bayağı dolaştı. Türkiye’de büyük kitapevlerinde de bulunuyor ama fiyatlar çok yüksek.

Dergiden belirlediğimiz deseni öncelikle kurşun kalemle kumaşımıza çizdik.

Her bir kısım için farklı bir nakış methodu kullanılmış. Dileyen arkadaşlara e-mail ile gönderebiliriz.

İşlemeyi tamamladığımızda  üstteki çiçekler oluştu.

Kasnaktan çıkarıp arkasından  kalp şeklinde çerçeve yaparak diktik.  Sadece lavantaların zamanla kokusunun geçtiğini düşünerek üstünden küçük bir açıklık bıraktık. Kenarlarından makas ile kesip ön yüzünü çevirdik. Lavantayı doldurmak için bıraktığımız açıklığa çıt çıt  ve asabilmek için saten kurdelalardan askı diktik.

Son olarak da içlerine misler gibi  kuru lavantalarımızı doldurup gardırobumuza  yerleştirdik.

Lavanta keselerinin arkadaşlarınız  için de çok iyi bir hediye alternatifi olacağını düşünüyoruz.