Kolay Şöbiyet

Tam da bayram yaklaşırken çok pratik bir tatlı keşfettim. Pratik tatlı dediğin şöbiyet  mi diyeceksiniz. Evet şöbiyet, üstelik çok kolay. Bu tarif Yemekteyiz programında bir yarışmacı tarafından yapılmış ama ben o bölümü izlememiştim. İzleyen bir arkadaşım tarifi uygulamış, bize ikram etti, hepimiz o kadar çok beğendik ki yapımının bu kadar kolay olduğuna inamadık. Hemen ertesi gün gerekli malzemeleri alıp evdekilere yaptım bir şöbiyet. İşte ev yapımı pratik şöbiyetin tarifi;

Gerekli malzemeler;

Baklavalık yufka,

İnce çekilmiş antep fıstığı

Kaymak

Tereyağ

Yapılışı : Tereyağı yanmayacak kadar eritin.

Bir kat baklavalık yufkayı tezgaha serip her tarafına erimiş tereyağı sürün.

Üzerine diğer katı serip tekrar yağlayın. Ben 8  kat olana kadar bu işlemi sürdürdüm. 

Yağlamış olduğum yufkaları kare kare kestim, tam 20 kare hazırladım. Her birinin ortasına bir tatlı kaşığı kaymak koydum ve üzerine bolca ince çekilmiş antep fıstığı serptim. Kare şeklinde olan tatlının bir köşesini diğer köşenin üzerine kapatarak üçgen oluşturdum. Yağlı kağıt serdiğim fırın tepsisine dizdim.

Biraz buzdolabında beklettikten sonra 200 derecede ısıtmış olduğum fırına sürdüm. Tam dakika veremeyeceğim ama çok kısa sürede pişiyor şöbiyet,  üzeri kızarınca fırından aldım. Bu arada 2 bardak şekeri 2 bardak suda kaynattım ve birkaç damla limon ilave ederek  şerbeti hazırladım. Şerbet ılıdıktan sonra şöbiyetin üzerine ılıkken döktüm. En son üzerlerini antep fıstığı ile süsledim. 

Tarifi bana anlattıklarında çok ağır olabileceğini düşünmüştüm ama kesinlikle değil, bayramda misafirlerinize ikram ettiğinizde hangi pastaneden aldığınızı soracaklar emin olun.

Ben  baklavalık yufkamı hazır almam kendim yaparım diyorsanız bir de ev yapımı baklavamızı görmenizi öneririz.