KAŞIK KUKLALAR -2

Çizimlerini beğenerek takip ettiğimiz sevgili Bembi “Bilim Çocuk” dergisi için kaşık kuklalar çizmiş, biz de uyguladık. Gerçi bizim kız onun çizimi kadar zarif olmadı, dudaklarıda Angelina Jolieye benzedi ama çocuklar için tıpkı keçe ile yaptığımız ilk kaşık kuklalar gibi çok keyifli bir oyuncak oldu, konuşturup duruyorlar.

Yapılışı çok kolay; pazardan alınan tahta kaşıklar, biraz kumaş, fon kartonu, keçeli kalem, orlon , kurdela kullandık malzeme olarak.

Yapılış detayları aşağıdaki fotograflarda göründüğü gibi.

Kız kaşık kuklamız için;
2 farklı boyda kumaşı kestik ( bir tarafını yarım daireli kestik, eteğe fırfır olması için) ve orlan yardımı ile boyundan bağladık. Saçlar için orlon iplik kullandık. Boyun kısmını kurdela ile çevirdik. Kaş, göz , dudak çizerek tamamladık.

Kuş kaşık kukla için;
3 farklı renkteki fon kartonuna ,3 farklı boyutta kanat çizip kestik. Farklı renk ve boyutlardaki kanatları kaşığın sapına yapıştırdık. Başına.kırmızı elişi kağıdından ibik ekledik. Gagasını ve gözlerini çizerek tamamladık.

Aslında kuklaları çocuklarla birlikte yapmaya başladık fakat sonra bir baktık ki onlar kendilerine çizip, kesip yapıştırarak “canalar”(canavar – v harfi ile problemimiz var da ) (altta gördüğünüz örnek gibi) yapmaya başlamışlar.

Bize de kuklaları bitirmek kaldı bu durumda. Oynama işine gelince, kaşık kuklalar biter bitmez elimizden kaptı afacanlar.

Daha daha Kaşık Kukla;

Kaşık Kuklalar-3

Kaşık Kuklalar-4

Kaşık Kuklalar-5