Geometrik Şekillerle Robot Yapımı

Dün ki yazımızda bahsettiğimiz maket ve hazırladığımız geometrik şekiller bu robota dönüştü.

Önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi maket robot yapımına çeşitli geometrik şekiller hazırlayarak başladık. Bunun için beyaz karton kullandık. Gövde için dikdörtgenler prizması, kol ve bacaklar içinse kare prizmalar kullandık. Kolları bacaklardan biraz daha kısa biraz ve daha ince olacak şekilde ayarladık. Robotumuzun başı için küp hazırladık, elleri ise kibrit kutularından oluşuyor. Ayakları için birer tane üçgen prizma hazırladık.

Robotumuz aşağı yukarı şekillenmişti, bütün parçaları geçici olarak birbirine tutturup önizleme yaptık. Daha sonra geometrik şekillerin hepsini parlak desenli bir kap kağıdının ters tarafıyla kapladık. Robotumuzun tüm parçaları böylece son halini aldı , hepsini yerlerine kuvvetli yapıştırıcıyla yapıştırdık, bantla sağlamlaştırdık. Gözleri ve ağzı için sünger kağıt kullandık. Başının iki tarafına birer tane daha yuvarlak sünger kağıdı yapıştırıp üzerine noktalar çizdik, böylece kulaklarını da oluşturduk robotumuzun.

Robot bu aşamada bitmiş görünüyordu ama Oğuz Kaan projesinde koni ve küre de kullanmak isteğinde ısrar edince kaldığımız yerden devam ettik. Koni şeklini de kartondan hazırlayıp parlak kağıtla kapladıktan sonra başının üzerine yerleştirdik, içinden tüylü çubuk geçirdik ve çubukların bir ucuna da topları tutturduk. Bunun için topları ısıttığımız bir iğne yardımıyla deldik ve tüylü çubuğu içinden geçirdik. Bu haliyle tam bir “dıt dıt dırıtdıt” oldu bizim robot .

Not:

Geometrik  şekillerin açılımlarını  bu dosyadan bulabilirsiniz.