DEKORATİF TOPRAK OBJELER

yildiz şeklinde obje

Kapadokya’ya her gidişimizde, yoğun olarak Avanos’ta satılan toprak objelerden almadan gelmiyoruz artık. Hem ahşap boyamada kullanılan akrilik boyalarla çok güzel boyanabiliyorlar, hem de fiyat olarak uygunlar.

Bu iç içe geçebilen yıldız şeklindeki objeleri de da en son Kapadokya gezimizde almıştık. Evin antresindeki zigon sehpanın üzerine koyar anahtarlık, fatura gibi ıvır zıvırları toparlarız diye düşündük. Bu şekilde de kullanmaya başladık.

Nasıl boyadığımıza gelince;

Toprak objeler ahşap kadar olmasa da yine de zımparalanmak istiyor, zımparalamakla başladık işleme.

yıldız şeklinde toprak kap

2 kat siyah akrilik boya ile boyadık devamında.

yıldız şeklinde toprak obje

Sonra sünger yardımıyla (en altta fotoğrafını görebileceğiniz şu geniş ve aralıkları delikli olan süngerlerden kullanmak daha iyi) akrilik boyayı 2 kat tamponlayarak boyamayı tamamladık. Akrilik boyayı süngere sürdüğümüz zaman fazlalıklarını alarak tamamının boyanıp, zemindeki siyah rengin kaybolmasını engelledik. 1. katta altın renkli akrilik boya ikinci katta ise gümüş renkli akrilik boya kullandık.

En son mat sprey vernik ile vernikledik.

Avanos’tan aldığımız diğer toprak objlerle yaptığımız boyamalara da bir göz atın. Özellikle hayvan figürlü olanları çocuklara kendileri boyamak istiyorlar.

Sevimli Kurbağa ve Ayı

Deniz Kabuklu Vazo

Dantel Desenli Kalemlik